Güneş gözlüğü satın alırken herkes mutlaka hangi tür güneş gözlüğünün kendisine yakışacağı konusunda fikir sahibi olmak istemiştir. Bu da kafalarda sürekli bir soru işareti bırakmaktadır. Çünkü bazı insanlar kendisine yakışacak olan güneş gözlüğünün seçimini yapamayabiliyor. Bununla ilgili de birçok önemli püf noktası bulunmaktadır. Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi hakkında bazı tüyolar bulunuyor. Bunlarla daha iyi gözlük seçimi yapabilirsiniz.

İnsanların Yüz Şekilleri Nasıldır?

Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi hakkında öncelikle yüz hatlarınızı bilmeniz gerekiyor. Bunlardan birincisi oval bir yüz şekline sahipseniz ve belirgin elmacık kemikleri ile ince bir çene yapınız var ise bu durumda işiniz çok kolay demektir. Bunun nedeninize bu tipte bir yüz şekline hemen hemen her tür gözlüğün yakışıyor olmasıdır. Wayfarer ve de Aviator tipinde olan güneş gözlükleri ise en çok tercih edilenlerdir. Yuvarlak,  kelebek ve köşeli oval olan gözlükler ile buna benzer olanlarını da tercih edebilirsiniz.

Kalp şeklinde yüzünüz var ise ve alnımız geniş, bunun yanında dar bir çeneniz var ise bu durumda köşeli, oval ve çekik gözlükler sizin için en uygun olanıdır. Üst bölümünde süslemeler olan gözlükler de çenedeki darlık ile giz altı genişliği dengeleyecektir. Yuvarlak yüzler için de wayfarer, dikdörtgen, kedigözü, kare ya da dikdörtgen gözlükler uygun olacaktır. Bu tip yüz şekli olan kimseler de bu gözlükleri kullanarak yüzlerini daha ince bir görünüme sahip hale getirebilirler.

Gözlük Seçiminde Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Beğendiğiniz ve daha sonrasında satın almaya karar verdiğiniz güneş gözlüğünün bilindik bir marka olması da önemlidir. Güneş gözlüğünün camı da en az çerçevesi kadar önemlidir. Bundan dolayı cam rengine de dikkat etmelisiniz. Sadece yüz şeklindeki saç ve ten renginiz içim de uygun olan güneş gözlüğünü seçmenizi tavsiye ederiz. İyi bir güneş gözlüğü UV ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır. Ayrıca sağlık ve güvenlik simgesi olan CE işaretine de dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir