Bütün dünya korona kâbusuyla baş etmeye çalışırken virüs bulaşma yolları ve hangi yüzeylerde ne kadar yaşadığı da önemli bir tartışma konusu. Zira herkes evinde oturamıyor. Mecburi olarak çalışmakta olan çoğu kişi dışarıya çıkmak zorunda olduğu için bu virüsten korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi edinmek istiyor. Aslında virüsler hayatta kalabilmek için genel olarak canlılara ihtiyaç duyan cansız varlıklar olarak tarif edilir. Ama hayata tutunma kapasiteleri fazladır. Ayrıca belirli bir süre için bile olsa cansız varlıklarda da devamlılıklarını sürdürebiliyorlar.

Hava Yoluyla Bulaşma

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklaması biraz yüreklere su serpti. Korona virüsünün havada üç saat kadar kalabildiği herkesi korkutmuştu. Ama artık yeni açıklamaya göre siz bu havayı soluyarak virüsten etkilenmiyorsunuz. Sadece öksürme, hapşırma ya da dokunma yoluyla herhangi bir yere yerleşen virüsün erleştiği yerle temas etmeniz ve de temas ettiğiniz yerin ağzınızdan girmesi yoluyla bulaşıyor.

Plastik ve Kartonda Kalma Süresi

Bir diğer merak edilen konu ise virüsün karton ya da plastik gibi yüzeylerde ne kadar süre kalabildiği sorusudur. Virüs karton bir yüzeye bulaştığında neredeyse bir gün kadar kalabiliyor. Plastik bir yüzeyde ya da paslanmaz çelik bir yüzeyde ise iki ya da üç gün kalabiliyor. Dolayısıyla canlı olmayan ama canlıya en yakın olan olarak tarif edilen virüsün yüzeyler tutunma süresi bir hayli fazla. Bu durum özellikle marketten alınan malzemelerin özenli bir şekilde dezenfekte edilme gerektiğini hatırlatıyor.

Evde Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Tabi bir başka önemli sorun da evinizde bulunan plastik, çelik ya da bakır yüzeyler. Yukarıdaki süreleri göz önünde bulundurduğumuzda evimizde özellikle dışarıdan gelince en çok dokunulan yerler konusunda da özen göstermeniz gerekiyor. Virüsle ilgili saptanan yen bir bulgu da bakır bir yüzeyde en çok dört saat kadar tutunabilmesidir. Virüsler etrafından proteinden bir yağla kaplı olan varlıklar. Yüzde 60 ya da 70 oranında alkollü bir temizleyici ya da kolonya ile çamaşır suyu ya da ağartıcı gibi malzemelerle ortadan kaldırılıp etkisiz hale getirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir