Seyahat izin belgesi alabilmeniz için başvuru yapmanız gerekir. Ülkemiz ve hemen hemen dünyanın tüm ülkeleri yaklaşık 4 aydır Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs pandemisi sebebiyle büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Her gün onbinlerce vaka sayısı ve binlerce ölüm haberleri gelmektedir. Durumun ciddiyetine varmayan ülkelerde ne yazık ki ciddi vaka sayıları bildirilmektedir. Bu sebeple ülkeler bu pandemi karşısında çeşitli önlemler almaya çalışmaktadır. Bunlardan biri de ülkeler arası seyahat etmelerinin engellemesidir. Ülkeler arası kısıtlamalara gidildiği gibi şehirlerarası kısıtlamalara da gidilmesi de uygun görülen önlemlerden biridir. Ülkemizde ilk vakanın görülmesinden sonra artan vaka sayıları sebebiyle ülkemiz de şehirlerarası seyahat kısıtlaması yoluna gitmek zorunda kalmıştır. Şehirlerarası taşımacılıkta kullanılan otobüs, uçak, tren ve şahsi otomobil ile yolculuk yapmakta bazı düzenlemeler yapılmıştır. Tren seferleri daha önce durdurulmuştu birçok ilimizde. Şahsi arabasıyla seyahat eden yolcular şehir girişlerinde ateşleri ölçülerek kontrol ediliyorlar. Gerekli durumda hastaneye yönlendiriliyorlar. Toplu ulaşımın en çok yapıldığı otobüs ve uçak yolculuklarında da bazı özel izinler dışında yasaklama getirilmiştir.

65 Yaş Ve Üstü Vatandaşlar Seyahat Edebilir Mi?

Koronavirüsün daha çok 65 yaş ve üstü insanlarda daha ölümcül olabildiği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Evden çıkmaları da özel izne bağlanan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın da özel durumlarda şehirlerarası yolculuk yapmak için valilik veya kaymakamlıklara başvuru yaparak seyahat izin belgesi alması gerekir. Fakat şunun bilinmesi gerekir ki, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın bu konuda çok daha fazla duyarlı ve tedbirli olması gerekir.

Seyahat İzin Belgesi Alma Şartları Nelerdir Ve Nasıl Alınır?

Seyahat zorunluluğu bulunan vatandaşların seyahat izin belgesi valiliklerin ve kaymakamlıkların onayı ile alınmaktadır. Valilik veya kaymakamlık izni olmaksızın şehirlerarası seyahat etmek yasaktır. Peki, kimler seyahat izin belgesi alabilir? Birinci derece akrabası vefat eden, ağır hastalıklı olan veya yaşadığı şehre dönmesi gereken kişiler ancak izin alabilir. İzin belgesi valilik veya kaymakamlığa müracaat ile alınabiliyorken e-devlet sistemi üzerinden de alınması sağlanmıştır. E-devlet uygulamasına girmek için T. C. kimlik numaranız ve şifreniz kullanılmaktadır. Sisteme girdikten sonra İçişleri Bakanlığı bölümüne girmeniz gerekir. E-başvuru bölümünü tıklayıp, formu doldurduktan sonra izin belgesini alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir