Seyahat izin belgesi için gerekli şartları taşımanız gerekir.  Corona virüs vaka sayısı arttıkça ve tehlikesi büyümesi ile işletmeler faaliyetlerini durdurmaktadır, bu sebep ile çalışmaya gelen sezonluk işçiler ve diğer seyahat yapan vatandaşlar evlerine dönmek isteyen vatandaşlara bakanlık tarafından koyulan şehirlerarası seyahat yasağından etkilenmişlerdir.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda kaymakamlık tarafından düzenlenen şehirlerarası seyahat izin belgesi ile ancak seyahat yapılabilecek hale gelinmiştir. Corona virüs sebebiyle birçok kamu kuruluşlarında, genel yaşam alanlarına sınırlamalar getirilmiştir temaslardan kaçınmak için ve bu sebepten dolayı şehirlerarası seyahat izin belgesi e-Devlet üzerinden düzenlenmeye başlanmıştır.

İnternet üzerinden online resmi kurum statüsü olarak geçmekte olan E-Devlet ile resmi şehirlerarası seyahat izin belgesi nasıl alabiliriz aşağıdaki aşamaları takip ederek resmi belgesini düzenleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden İzin Belgesi Alım Aşamaları

İnternet tarayıcınıza www.turkiye.gov.tr web sitesine giriniz. E-devlet web sitesine girdiğinizde karşınıza gelen ekrandan sağ üst alanda Giriş Yap butonuna tıklayınız. Karşınıza giriş bilgilerinize girebileceğiniz T.C Kimlik No ve  e-Devlet şifrenizi giriniz, şifrenizi daha önce almadıysanız ptt işyerlerinden alabilirsiniz, şifrenizi unuttuysanız Şifremi Unuttum butonuna tıklayınız ve gerekli kimlik bilgilerinizi giriniz ve yeni şifrenizi oluşturunuz. E-Devlet web sitesine giriş yaptığınızda karşınıza e-devlet ana sayfası gelecektir ve direk önünüze arama yapacağınız “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” metine sahip kutunun içerisine “Seyahat İzin Belgesi” yazınız. Site içi arama alanından karşınıza gelen tek sonuç olan İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru butonuna tıklayınız. Açılan sayfada sağ üst alanda +Yeni Başvuru butonuna tıklayınız. Açılan web sayfasında resmi belge oluşturmanız için size Başvuru Türü ve Belge Türü sormaktadır burayı aşağıdaki gibi işaretlemenizi yapınız.

    • Başvuru Türü: SEYAHAT İZİN İŞLEMLERİ
    • Belge Türü: KARAYOLU SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLMESİ
    • Bulunduğunuz İl: ANKARA VALİLİĞİ

Yukarıdaki Belge Türü ve Bulunduğunuz İl alanları örnek olarak verilmiştir sizin nasıl seçeceğinizle ilgili olarak aşağıdaki açıklamaları okuyuz.

Belge Türü Nasıl Seçilir?

Belge türünü girmeniz için siz ulaşımı sağlayacağınız alanı sormaktadır ve gideceğiniz şehre hava yolu ise hava yolunu seçin kara yolu seçiniz. Biz örnek olarak otobüs ile gideceğinizi varsayarak kara yolunu seçtik. Siz eğer uçak ile ulaşımı yapacaksanız Havayolu Seyahat İzin Belgesi Verilmesi kısmını işaretleyiniz.

Bulunduğunuz İl Nasıl Seçilir?

Bulunduğunuz İl alanına ise hangi şuan bulunduğunuz ildir, örneğin İstanbul’dan Hatay’a gidecekseniz bu alana İstanbul yazmanız gerekmektedir. Gerekli bilgileri girerek Devam Et butonuna tıklayınız. Gelen sayfada belgeyi ne için istediğinizi ve size ait kimlik, adres bilgilerinizi girerek Başvur butonuna tıklayınız.

E-devlet üzerinden bulunduğunuz şehre bağlı olan valilik tarafından uygun bulunması durumunda belgeniz E-devlet üzerinden düzenlenip sizlere e-devlet üzerinden veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir