Yeni nesil oyun konsolu playstation 5 piyasaya çıkma tarihi kullanıcıları tarafından merak konusu oldu. Playstation markası Sony firması tarafından 25 yıldır geliştirmekte olan oyun konsolu oldukça popüler bir marka haline gelmiştir.

Playstation markası ortaya çıkma hikâyesi Nintendo firmasının Sony firmasına cd-rom siparişi vermiştir fakat bir anda siparişin geri çekmesiyle Sony firması harekete geçmiştir. Cd-rom geliştirmesi ile Playstation ilk halini tasarlamıştır. Playstation ilk üretimi 1994 yılında popüler oyun konsolu 299 $ fiyatı ile satışa çıkarılmıştır, yaklaşık satışı 100 milyonun üzerinde bir satış gerçekleştirilmiştir.

Playstation Gelişim Süreci

İlk üretilen Playstation yüksek sayıda satışı itibari ile serisinin üretimi yapılmıştır. Playstation 2, 1998 yılında aynı fiyat ile 299 $ üzerinden satışa sunulmuştur ve Playstation 2, 150 milyonun üzerinde bir satış görülmüştür. Playstation 3, 2006 yılında üretimi yapılan bu seri Japonya’da 599 $ üzerinden satışa sunulmuştur ve 80 milyona yakın satış yapmıştır. Playstation 4, 2013  yılında 399 $ üzerinden tanıtım fiyatı ile piyasaya giriş yapmıştır ve 100 milyonun üzerinden satış gerçekleşmiştir.

En çok satılan oyun konsolu unvanını elinde tutan Playstation markası tüm ülkelerde oldukça sevilmekte ve oyun konsolu Playstation 5 özellikleri ile de kullanıcıların oldukça dikkatini çekmektedir. Sony Playstation 5, resmi açıklamalara göre 2020 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkacağı ön görülen durumlar arasında bulunuyor.

 Genel Özellikleri Nelerdir?

Sony Playstation 5 genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Eski nesil oyunlarda uyumlu olacak,
  • 8K Çözünürlüğü,
  • Bu seride yeni nesil hard disk olan SSD kullanılacak,
  • Işın izleme teknoloji kullanılacak,
  • İleri düzey VR sanal gerçeklik,
  • Özel üretilmiş ses yongası,

Resmi youtube hesabından açıklama yapan video oyunu tasarımcısı olan Mark Cerny sizlerin aklınızdaki soruları, Playstation 5 serisi olan oyun konsolunun görselleri ile birlikte kullanıcılara paylaşmıştır. Sony Playstation 5 oldukça heyecan verici özelliklere sahip bir oyun konsolu olacağı beklenmektedir. Oyun severler için son derece donanımlı bir ürün olarak kullanıcıya sunulacak denilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir