Covid-19 bilindiği üzere son dönem tüm dünyanın savaş verdiği son Koronavirüs salgınıdır. İnsandan insana bulaşan bu virüs, dünya genelinde birçok kişiye bulaşması sonucunda Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak kabul edilmiştir. Vücutta son derece sinsi olarak ilerleyen bu virüs için eğer gerekli tedbirler alınmazsa dünya genelinde sonuçların daha ağır olacağı bilinen bir gerçektir. Çin’in Vuhan kentinde ilk olarak 2019 Aralık ayında meydana gelen bu virüs zamanla komşu ülkelere yayılmış ve sonuç olarak da tüm dünyaya yayılmıştır. Herhangi bir tedavisi bulunmayan bu salgından korunmak için sosyal mesafeye dikkat etmek ve hastalık şüphesi var ise bir süre karantina altında yaşamı sürdürmek gerekmektedir.

Covid-19 Virüsü Nasıl Bulaşır?

Covid-19 salgını büyük oranda insandan insana bulaşmaktadır. İnsanlar arasında meydana gelebilecek her türlü yakın temas bu virüsün diğer insana geçmesinde etkilidir. Birincil temasların yanı sıra virüsü taşıyan kişilerin hapşırması ya da öksürmesi durumunda meydana gelecek su damlacıklarından da diğer insanlara bulaştığı bilinmelidir. Öksürme esnasında herhangi bir kişiye ya da yüzeye bulaşan su damlalarına bir başka insan temas ederse bu damlalar kişinin eline bulaşır ve elini yüz bölgesine sürmesi ile de kişinin vücuduna intikal eder.

Covid-19 Virüsünün Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Covid-19 virüsü bulaştığı anda kişilerin bu virüsü fark etmeleri pek mümkün değildir. Büyük oranda bulaşan virüs belirli bir süre vücutta kaldıktan sonra kendini belli etmeye başlar. Kuluçka olarak adlandırılan süre 4 ya da 5 gün olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak 5 günün ardından kişiler halsizlik, öksürük ve yüksek ateş gibi belirtiler ile karşı karşıya kalır. Son olarak solunum sistemine rahatsızlık veren virüs nefes darlığı şikâyetini meydana getirmektedir.

Covid-19 Virüsün Bulaşma Süresi Ne Kadardır?

Covid-19 virüsü insandan insana çok kısa bir süre içerisinde bulaşabilmektedir. Bunun dışında yüzeyler aracılığı ile de oldukça ciddi oranda bulaşabilen bir virüstür. Hemen her zeminde belirli bir süre canlı kalabilen bu virüs zeminlere el değme sureti ile de insan vücuduna girebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir