Dünyayı etkisi altına alan korona virüsle ilgili cevaplanamamış pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında koronavirüsün nasıl ortaya çıkmış olabileceği de hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Pek çok bilim adamının üzerinde hem fikir olduğu konu, Çin’de Wuhan Kenti’nde vahşi hayvan pazarından yayılmış olabileceği ihtimalidir. Salgının başlangıç yeri burası görülse bile Çinli bazı bilim adamları, biyolojik silah olabileceği şüpheleri üzerine bazı hipotezler ortaya atmaktadır. Virüsün protein üzerinde plastik bir kılıfla kaplı olması ve vücuttan kolay kolay atılamayışı, bazı soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. Wuhan yakınlarındaki bilimsel deney yapılan laboratuvarda, bir yarasanın çalışan bilim adamını ısırması sonucu yayıldığını öne sürenler de bulunmaktadır. Virüsün tedavi aşamasından önce, ortaya çıkış şeklinde de aydınlanmamış konular bir hayli fazladır.

Koronavirüs Tedavisi Sonrasında Hastaların Durumu

Koronavirüs türleri içerisinde mutasyona uğrayan Covid 19, insanlık için önemli bir tehdit olmaya devem etmektedir. Aralık 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan bu rahatsızlığın tedavisi tam olarak bilinmemektedir. Bilim adamları bu konu üzerinde araştırma yaptıkları her gün, yeni bir bilinmezi cevaplamaktadır. Covid 19, basit bir grip gibi başlayıp, en son aşamasında solunum yetmezliğine kadar gidebilen ölümcül bir rahatsızlıktır. Hastalardan genç ve kronik bir rahatsızlığa sahip olmayanların pek çoğu, hastalığı atlatabilmektedir. Yaşlı ya da bağışıklığı zayıf olan hastalarda görülen ölüm oranı, diğer gruba göre oldukça fazladır. Aşı üzerinde çalışmalar yapılsa da şu an için uygulanan koruyucu bir aşısı da bulunmamaktadır.  Hasta olanların iyileştikten sonra bağışıklık kazanıp kazanmadığının da bir cevabı henüz verilmemiştir. Havaların ısınması ile hastalığın tamamen kaybolması üzerinde de net fikirler bulunmamaktadır. Hasta olup iyileşen kişilerin başka insanlara taşıma özelliği de henüz bilinmemektedir.

Koronavirüsten Korunma Yolları

Koronavirüs ile ilgili cevaplanamamış soruların olması, hastalık hakkında da temkinli davranmayı gerekli kılmaktadır. Şu an hastalığın en büyük tedavisi, önleyici tedavi şeklinde uygulanmaktadır. Metabolizmanın kuvvetli tutulması, sosyal izolasyon ve sosyal mesafe en önemli korunma yöntemleridir. Hastaların bir kısmı hastalığı fark etmeden atlatabildiği gibi süper taşıyıcı olarak ta çok kişiye bulaştırabilmektedir. Hastalık, yaş seviyesi yüksek olanlar için ciddi hayati risklere sebep olabilecektir. Kişisel temizlik ve yaşam alanlarındaki hijyen, virüsün tutunmasını önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir