İlk  defa   kamp yapacaklar için malzemeler bellidir. Kamp ekipmanları arasında yerini alan en önemli araç gereçlerden birisi elbette ki çadırdır. Bir çadır secimi yaparken öncelikle kamp yapılacak alanın bölgesel faktörlerini ön planda bulundurulması gerekmektedir.  Yazın mı, kışın mı mevsimine göre kamp çadırı seçilmektedir. Kamp yapacağınız yer orman  mi plaj mı bunlarda  ön planda tutulmaktadır. Çadır alırken dikkat edilmesi gerekenler  sadece boyutu, su ve güneş geçirilmezliği  değildir. Çünkü çadır  konaklama aracı değildir. Çevresel ve bölgesel  etkilere karşı korunmak amaçlı kullanılan bir sığınaktır.

Doğru Çadır Nasıl Seçilir

Herhangi bir ağaçlık alan ya da gölgelik alan yoksa mutlak suretle güneş ışınlarına karşı birincisi sağlık  açısından  cildi koruyacak güneş ışınlarına karşı dayanıklı çadırlar tercih edilmesi gerekmektedir. Çadır profesyonel olmasına gerek yoktur.  Çadır bizleri çevresel faktörlere karşı koruyan bir sığınaktır.  Çadır yağmur, çamur, güneş, sinek böcek gibi bize zarar verebilecek etkilere karşı korumaktadır. Doğa gezmelerinde yer alan kampçılık faaliyeti doğayla  bir gece geçirmenin en güvenli yolu kamp çadırı kurmaktır. Çadır secimi oldukça  önemlidir. Kulanım alanı, kalınacak kişi sayısı, çadır ekipmanlar gibi birçok noktada çadır seçimini en iyi şekilde yapmak gerekmektedir. Çadırın havalandırmasının olmasına özen göstermelidir.  Rüzgâra karşı dayanıklı olması ve su  geçirmemelerine dikkat edilmektedir. Gelecek olan fırtınalar, yağışlar, zararlı böceklerden korunmak için doğru seçim önem göstermektedir.  4 mevsim  kullanılacak  çadırlardan tercih edilmektedir. Kaliteli olması en birinci şarttır.

 Çadır Çeşitleri  Ve Modelleri

İlk yardım çadırı, uzun süre konaklama çadırı, doğal afet ve barınak çadırı, aktivite çadırı, büyük modellerde gösteri çadırı gibi çeşitlilik göstermektedir.  Şişme çadırlar hızlı ve kolay kurulumu olan çadırlardır. Özellikle ayaklı çadır modelleri  4 ayaklı şişme çadır, 6 ayaklı şişme çadır,  8 ayaklı şişme çadır  modelleri bir çok çadır çeşitleri ve modelleri karşımıza çıkmaktadır.. Bu modelleri yani sıra şişme çadır, ilk yardım çadırı,  gibi fuar, etkinlik  tanıtım gibi amaçlarda hazırlanan çadırlarda farklı amaçlı çadırlarda güvenli bir sığınak olarak kullanılabilmektedir.   İnsanoğlunun teknolojiyle tanışmasıyla birlikte kullanım amaçlarına göre kurulum şekillerine birçok çadır  modelleri geliştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir