İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE KORKULARINIZI YENMENİZİ SAĞLAYACAK TÜYOLAR

     Günümüzde teknoloji oldukça ilerlemiş durumda. Hal böyle olunca artık her işimizi cep telefonlarımızdaki ve bilgisayarlarımızdaki internet ile halletmeye başladık. Bilgisayar ve akıllı cep telefonlarımızda kullandığımız internet ile hallettiğimiz işlerin en başında ise alışveriş geliyor. İnternetten alışveriş herkes için büyük kolaylık ve birçok faydası var. Bunların en başında tabii ki internetten her şeyi satın alabilmemiz geliyor. Kitap, mobilya, uçak veya konser bileti, giyim, ayakkabı, elektronik eşyalar ve sayamayacağımız daha birçok şeyi yerimizden kalkmadan ve hızlı bir şekilde satın alabiliyoruz. Bu durum en çok yoğun olan ve alışveriş yapmaya zaman bulamayanların ya da evden çıkmadan işlerini halletmek isteyenlerin yorulmadan, zaman kaygısı yaşamadan ve trafiğe girmeden kolay bir şekilde alışverişlerini yapmalarına olanak sağlıyor.

Bunun yanı sıra internetten alışveriş yapmanın bir diğer faydası ise zaman fark etmeden gece yarısı veya sabahın çok erken saatleri bile olsa internetten alışveriş yapmanın belirli bir saati olmaması. Ayrıca internetten alışveriş yapmak çoğu zaman dışarıda normal alışveriş yapmaktan daha ucuza geliyor. Çünkü bu işi sürekli yapanlar, indirim takip edenler ve bu indirimlerden hemen yararlananlar bu işi daha ucuza mal ediyor. İnternetten alışveriş yapmanın sağladığı faydalar kadar zararları da var tabii ki. İnternetten alışverişin artmasıyla beraber bu durumu kötüye kullanan birçok insan alışveriş yapanları dolandırarak mağdur ediyor. Bu durumların önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Öncelikle internetten alışveriş yapmadan önce alışveriş yapacağınız sitenin bilindik ve güvenilir bir site olduğundan emin olmalısınız. Eğer bilmediğiniz bir siteden alışveriş yapıyorsanız 3D güvenlik ödeme seçeneğini kullanmalısınız. Sürekli karşınıza çıkan bilinmedik sitelerden gelen indirim haberlerine ve maillerine inanmamalısınız. Alışveriş yaptığınız site hakkında küçük bir araştırma yapmak site hakkında az çok bir fikir sahibi olmanıza yarayacaktır. Bunun yanı sıra sitenin SSL sertifikasının olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca alışveriş yapacağınız sitenin adına dikkatli bakmak. Harf hileleri ile yazım hatası yaparak yazılmış sitelere güvenilir diyemeyiz. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise site isminin https:// ile başlaması. Bu sitenin güvenilir olduğunu gösterir. Bunun yanı sıra internetten alışveriş yaparken kart bilgilerinizi ve şifrelerinizi vermeyin. Eğer mümkünse güvenliği arttırmak için sanal kart kullanmaya özen gösterin. Ayrıca gelen ürünü teslim almadan önce kargo görevlisinin yanında açıp kontrol edin.

One Reply to “İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE KORKULARINIZI YENMENİZİ SAĞLAYACAK TÜYOLAR”

  • Macera
    Macera
    Reply

    Teşekkürler 👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir