Boş vakitlerinizi değerlendirme açısından yapılacak en güzel aktivelerden biri şüphesiz ki kitap okumaktır. Kitap okumayı sevmeyen insan yoktur. Sıkıldığınız da, seyahat ederken, kulaklıklarınızı takıp en sevdiğiniz müziği dinlerken, sinirli olduğunuz zaman, üzüldüğümüz zaman, en mutlu olduğunuz anda yapılacak en güzel şey kitap okumaktır. Kendinize mis gibi kokan bir kahve yapıp ayaklarınızı uzatıp yeni bir kitaba başlangıç yapmak bütün günün stresini, yorgunluğu alır.

Okuduğunuz Kitaplar

Uyumadan önce okuduğunuz bir kitap ruhunuzu dinlendirir, rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Kitap başlı başına ruhun gıdasıdır ve ruhunuzun sürekli bu gıdaya ihtiyacı vardır. Kendiniz için yapacağınız en güzel en büyük iyilik kitap okumaktır. Her yaş grubuna uygun bir kitap mutlaka vardır. Evde çocuğunuzla sıkıldınız ve yapacak bir şey mi bulamadınız? Açın bir kitap alın çocuğunuzu karşınıza okuyun. Hem sizin ruhunuz dinlensin hem çocuğunuzun hayal gücü gelişsin. Okuduğunuz kitaplar sizi etkiler. Hayal gücünüzü genişletir ufkunuzu açar. Psikoloji, siyasi, ekonomik, , edebi türden birçok farklı kitap bulunuyor. Kişisel gelişim yönünde yazılan kitapları okuyarak evde kalma sürecinizi özellikle daha verimli hale getirme imkanınız bulunuyor.

Kitap Okumanın Faydaları

Kelime dağarcığınız genişler. Kitap okurken daha önce hiç duymadığınız, karşınıza çıkmayan yeni kelimeler öğrenirsiniz. Kitap okumak beyin için çok güzel bir aktivitedir. Kitap okumak zihninizi sürekli canlı tutar bunun yanı sıra alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskinizi büyük oranda düşürür. Anne ve babası kitap okuyan bir çocuk mutlaka kitap okur. Siz çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız ellerinizden telefonları bırakın ve birer kitap alın. Çocuğunuz da sizden gördüğü için bir kitap alıp sizinle okumaya başlayacaktır. Kitap okurken bilginiz artacak ve kelime hazneniz yüksek oranda gelişeceği için kendinizi çok daha iyi ifade edersiniz. Kitap okurken kendinizi yalnız hissetmesiniz.

Yalnız Değilsiniz

En iyi arkadaşınız artık kitabınız olmuştur ve her zaman yanınızdadır. Kitap okumak her zaman size yeni bilgiler katar. Okuduğunuz kitaplar sayesinde genel kültürünüz artar. Eğitim aldığınız alanlarla ilgili okuduğunuz kitaplar sizi uzmanlaştırır. Kitap okumayan kişilere karşı her zaman binlerce adım önde olursunuz. Kitap okumak sizi mutlu eder. Kitap okumak sizi zeki yapar ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kitap okuyan insanların beyni yeni nöronların oluşmasına izin verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir