El hijyeni sağlıkta önem taşır. İnsanların yaşadığı her ortamda, bakteri ve mikroorganizmalar bulunmaktadır. Günlük yaşantılarını devam ettirebilmek için insanlar, sürekli hareket halindedir ve çevre ile ilişkileri iç içedir. Özellikle el ile temas edilen hemen hemen her yüzeyde bakteri, mikroorganizmalar ve virüsler bulunmaktadır. Bu yüzden insan organları içerisinde temastan dolayı en çok kirlenen ve birçok mikroorganizma barındırılan organ eldir.

Aynı zamanda elin temas edildiği yüz, yüzdeki göz, kulak gibi duyu organları da bu temastan dolayı elin taşıdığı mikroorganizmalardan payını almaktadır. Bu yüzden el temizliği ve hijyeni çok önemli olmakla birlikte, el temizliğine dikkat edilmediği takdirde ise birçok hastalığa davetiye açılmış demektir.

Gözle görülmeyen mikroplara karşı en etkili yöntem, şüphesiz kişisel temizliktir ve kişisel temizlik içerisinde en çok temizliğine dikkat edilmesi gerek organ ise eldir. Ellerin sık sık yıkanması, özellikle ılık su ve sabun ile temizlenmesi, tırnakların kısa ve temiz olması bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için en etkili mücadele yöntemidir.

 Mikropların, Bakterilerin En Çok Bulunduğu Bölgeler

İnsanların kullandıkları, temas ettikleri bölgeler içerisinde bazı alanlar daha fazla mikrop bulundurur. Bu alanlar içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken kısımlar tuvaletlerdir. Genel olarak mikrop barındıran alanlar şunlardır;

  • Tuvalet, banyo ve lavabolar
  • Bilgisayar klavyesi, asansör düğmeleri, elektrik anahtarları, telefonlar, ATM tuşları gibi birçok insanın temas ettiği yüzeyler,
  • Her gün alışverişlerde kullanılan ve en çok mikrop barındıran kâğıt ve metal paralar,
  • Musluklar, özellikle toplu kullanım alanlarındaki musluklar
  • Kapı kolları, tuvalet kapıları ve diğer sık kullanılan kapı yüzeyleri,
  • Merdivenler, korkuluklar ve küpeşteler,

Toplu taşıma araçları ve içerisindeki insanların ellerinin temas ettiği yüzeyler ve daha birçok yer mikrop barındıran alanlardır.

 El Hijyeni Temizliği Nasıl Yapılmalı

El hijyeninin sağlanması için toplumdaki herkesin temizlik adabına ve temizliğin sağlığın temel bir unsuru olduğu, küçük yaşlarda öğrenilmeli ve büyükler tarafından çocuklara bu alışkanlığın kazandırılması gerekir. Mikrop barındıran yüzeylere temas edildikten sonra, ellerin ılık su ve sabun ile yıkanması gerekir.

Özellikle tuvalet ihtiyacından sonra mutlaka ellerin temizlenmesi şarttır. Özellikle toplu kullanılan hem temizliğine dikkat edilmeli hem de bu ortamlarda kapıların, kapı kollarının, muslukların mikropların en çok bulunduğu yüzeyler olduğu göz önünde bulundurularak ellerin mutlaka sabun ya da sıvı deterjan ile temizlenmesi gerekir.

Toplu kullanılan alanlarda kat sabun yerine sıvı sabun kullanmak çok önemli bir detaydır. Ellerin silindiği havluların temizliğine de dikkat edilmesi gerekir. Ellerin temas edildiği yüzeydeki mikropların hastalığa sebebiyet verdiği bilinciyle hareket edilerek mutlaka ellerin temizlenmesi ve temizlendikten sonra da temiz malzemelerle kurutulması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir