Çin kaynaklı olan ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Covid-29 son dönemlerde herkesin en büyük korkusu halini almaya başladı. Alınan tedbirler ve gerekli yasaklar dâhilinde virüsten korunmak mümkün olsa bile yine de birçok yolla bulaşılabilir olması topluma oldukça büyük bir korku ve kaygı veriyor. Virüsten korunmanın en temel bilinen korunma yöntemi ise sosyal mesafeyi korumak ve toplum içine çıkmamak olarak ele alınıyor. Konunu uzmanı doktorlar tarafından yapılan açıklamalar neticesinde gerekmedikçe dışarı çıkmamak ve gün içerisinde mümkün olabildiğince el yıkamak bu virüsten korunmak için dikkat edilmesi gereken temel kurallar olarak vurgulanıyor.

Covid-19 Nasıl ve Nereden Bulaşır?

Toplum arasında cevabı merak edilen sorular arasında bu virüsün nasıl bulaşacağı sorusu yer alıyor. Son derece ciddi ve ölümcül sonuçlar veren virüsten korunmak için önerilen korunma yöntemlerinin başında yakın temas ve temizlik yer alıyor. Kişisel bakımın önemini her durumda vurgulayan uzmanlar buna ek olarak sosyal mesafenin korunması gerektiğinin de altını çiziyor. Günlük yaşamda evden çıkmayan bireylerin bile sık sık ellerinin yıkanması öneriliyor. Bununla birlikte sık kullanılan yüzeylerin de yine günlük dilimde kolonyalı gereçler yardımı ile silinmesi tavsiye ediliyor. Virüsün yakın temasının yanı sıra zeminlerden ve yüzeylerden geçebileceğine ilişkin de birçok veri ve rapor bulunuyor.

Dışarıdan Gelen Gıdalarda Covid-19 Riski var Mı?

Evden çıkmayan insanların büyük çoğunluğu birçok ihtiyacını dışarıdan kurye servisler ile gideriyor. Sanal alışveriş hizmetlerinin yanı sıra hazır yemek sektöründe de adrese teslim hizmetleri ciddi oranda tercih ediliyor. Virüsün yayılması nedeni ile tedirgin olan ülkeler aldıkları önemler kapsamında kuryelerin gerekli korunma koşullarını sağlamaları halinde çalışmalarına izin veriyor. Bu aşamada birçok müşterinin aklına takılan soru ise dışarıdan gelecek gıdalarda virüs riskinin olup olmadığı şeklinde ön plana çıkıyor.

Covid-19 virüsünün gıdalarda fazla durmadığı ve gıdaların bol su ile yıkanarak saklanması gerektiği birçok uzman tarafından sıklıkla tekrarlanıyor. Buna karşılık olarak virüsün bulaşma riskinin plastik ve naylon poşetler başta olmak üzere birçok koruyucu maddede bulunabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle dışarından gıda ve yemek siparişlerinde içerisindeki yemeklere değil yemeğin bulunduğu koruyucu ambalajlar dikkat etmek ve kısa sürede evden uzaklaştırmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir