Covid-19 virüsü tüm dünyayı tehdit eden bir tür olarak yer alıyor.  yaşam genelinde birçok kez insan hayatına eki eden virüsler en genel tanımı ile kendini uygun ortamlarda çoğaltabilen basit organizmalardır. İçerisinde protein bulunan bu küçük canlılar kendilerini çevreleyen bir DNA ve RNA duvarına sahiptir.  Bazı virüs tiplerinde ince bir katman halinde yağ tabakası da görülebilmektedir. Son derece kısa sürede hızlı bir çoğalma özelliğine sahip olan virüsler her dönem taşıdıkları farklı küçük özellikleri nedeni ile farklı isimler ile adlandırılırlar.

Koronavirüs olarak adlandırılan Covid-19 virüsü de korona grubunda yer alan bir çeşittir ve ilk olarak Çin’de görülmeye başlamıştır. Tanımlanması Çin’de yapılan Koronavirüs Çinli yetkililer tarafından incelenmiş ve gerekli tanımlamanın ardından Covid-19 olarak isimlendirilmiştir. Canlılar yolu il çoğalan virüs büyük oranda insandan insana bulaşır ve vücutta belirli bir zaman boyunca canlı kalarak bağışıklık sistemi başta olmak üzere birçok organa ciddi zararlar verebilir.

Yeni Koronavirüs Vakaları

Koronavirüs ailesine bağlı olan Covid-19, bilinen en son virüs çeşididir. Çin’de 2019 yılının aralık ayında meydana gelen bu virüs her insanda aynı etkiye sahip değildir. Bu nedenle belirlenen salgın belirtilerini de her insanda aynı şekilde görmek imkânsızdır.  Virüsün enfekte olduğu vücutlarda çoğu durumda iyileşmeler görülse de bazı yaş grupları için ölüm söz konusu olabilmektedir. 7’den 70’e herkesi etkileyebilen virüs güçlü bağışıklık sistemine sahip olan bireylerde çoğu kez amacına ulaşamazken, yaşlılar başta olmak üzere kronik rahatsızlığı bulunan hastalarda ölüme sebebiyet vermektedir.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19’un bilinen ve anlaşılabilecek en önemli belirtisi yüksek ateştir. Birçok belirti göstermesine rağmen yüksek ateşi bulunan hastaların yüksek oranda virüs kaptığı sonucuna varılmaktadır.  Yüksek ateş ile birlikte kuru öksürük, grip belirtileri gibi birçok belirti de bu virüsün olduğuna işaret olarak gösterilebilmektedir. Covid-19 bulaşan kişilerde ilk gün kendini gösteren bir virüs değildir. Vücuda girdikten 4-5 gün sonra kendini gösteren bu virüs birçok durumda yüksek ateş ve öksürük gibi semptomları da vermeyebilir. Bu nedenle gribal enfeksiyon şüphesi olanların ya da vücudunda kırgınlık hisseden hastaların kendilerini izole etmeleri ya da bir sağlık kuruluşuna giderek test yaptırmaları önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir