Covid 19 Koronavirüs hastalığının yeni bir türü olarak öne çıkmaktadır. Çin’in Wuhan Kenti’nden tüm dünyaya yayılan bu virüs, zaman içerisinde çok hızlı bir aşama kat ederek tüm dünyayı tehdit etmiştir. Hastalığın en önemli farkı, bulaştırma hızının son derece yüksek olmasıdır. Bulaş hızı yaklaşık 2.3 olarak belirlenen hastalığın seyri, sıradan bir grip gibi görünse de bazı farklılıkları bulunmaktadır. En önemli belirtileri, boğazda kuruluk, boğaz ağrısı ve kuru öksürüktür. İlk dört gün süren kuru öksürük hafif ateşle seyretmektedir. İlerleyen günlerde, otuz sekiz civarı olan ateş giderek yükselmekte ve akciğerlere kadar tahribat yapmaktadır. Hastalığın son aşamasında ise solunum cihazına bağımlılık söz konusudur. Yoğun bakımda kalan hastaların yaş ortalaması da oldukça yüksektir.

Hastalıktan Korunma Yolları

Koronavirüsten korunma yolları arasında tek çare, sosyal izolasyon olacaktır. Evlerde kalınması ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Hastalığın tedavisine yönelik aşamalar kat edilmiş olsa da henüz bir aşı türü piyasaya sürülmemiştir. Aşı aşamasında pek çok ülkenin çalışması olsa da aşının test edilmesinin sene sonunu bulacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, kişinin kendini koruması, mecbur kalmadıkça evlerden çıkmaması önerilen hususlar arasındadır. Düzenli beslenme, uyku düzenine dikkat edilmesi ve metabolizmayı kuvvetli tutacak gıdaların alınması önerilmektedir. Bu esnada bol sıvı alınması ve kişisel temizlik ile ev hijyenine dikkat edilmesi önerilmektedir. Evlerde yapılacak temizliklerde de dezenfektan kullanımı, sabun ve ılık su kullanımı önerilmektedir.

Hastalıktan Korunmak İçin Doğru Bilinen Yanlışlar

Hastalıktan korunmak için doğru bilinen yanlışlar arasında, evlerin temizlenmesinde sirke kullanımı ilk sırada gelmektedir. Ayrıca, bazı kesimler alkol alımının Covid19 için etkili olduğunu düşünmektedir. Bunun hastalığın iyileşmesinde hiçbir olumlu etkisi bulunmamaktadır. Dışarıya çıkarken, maske takılması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi önerilir. Maske kullanımında da doğru kullanım son derece önem taşımaktadır. Sağlık çalışanlarının kullandığı profesyonel maskelerin kullanımı önerilmemektedir. Tek kullanımlık maskeler ile dışarı çıkılması önerilmektedir. Virüsün ılık su ve sabun karşısında direncinin kırıldığı da tespit edilmiştir. Yeni bir virüs olması sebebi ve bilinenlerin az olması nedeni ile dikkatli ve tedbirli davranışlar önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir