Gün geçtikçe daha çok artan teknoloji ile karşı karşıyayız. Herkesin merakla beklediği android 11 sürümü beraberinde getirdiği özellikleri ile yeni hayat sunuyor. Bu sunulan özellikleri bazıları yıllardır beklerken bazıları yeni yeni özellikler duymaktadır.

Andorid 11 Merak Edilen Özellikleri

Google’nın Android 10 ile sunduğu bütün mesajlaşma uygulamalarında facebook gibi tüm mesajlarda sohbet boloncukları yeniliği merak ediliyordu. Nihayet android 11 sürüm ile gelen mesajlar için sohbet boloncukları telefonda herhangi bir ekrandayken sohbet boloncukları karşımıza çıkacak. Sohbet boloncukları bu durumda whatsapp, hangouts ve facebook messenger ile bir daha çok mesajlaşma uygulaması kullanabilir hale gelecek.

Ekran kaydı, apple’nin ios işletim sisteminde yıllardır kullanmakta olan bu özellik andorid 10 ile gelmesi bekleniyordu. Android 11 ile kullanıcılara çok büyük rahatlık sağlayacak üçüncü taraf uygulamalarını ortadan kaldırıyor. Verileri hiç bir şekilde tehlikeye atmadan varsayılan ekran kaydedicisi ile görüntüleri kaydetme imkânı sağlanacak.

Android’de ki üstten inen bildirim göstergesinde uzun zamandır medya oynatma kontrolü bulunmaktadır. Android 11 in yeni sürümünde medya kontrolün de doğrudan hızlı ayarlar sekmesine taşınacak. Yukardan hızlı kaydırdığımız da doğrudan hızlı ayarlar kutucuğu ve medya kontrolü widgeti çıkacaktır.

Android 11 Beğenilen Yanları

Karanlık mod android 10 ile birlikte kavuşmuştuk. Andorid 11 ile bu karanlık temayı gün içinde belirli saatlerde açılıp kapamayı ayarlayabilme özelliğini bizler sunmaktadır. Bu özellik ile beraber gün doğumun ve gün batımında karanlık modu aktif etme özelliği gelmiştir. Tüm androidler de bulunan uçak modu bazı zamanlar bizim için hayat kurtaran olmuştur.  Android 11 özelliklerinden yeni biri de konum, kamera ve mikrofon özelliklerine erişmek isteyen kullanıcılar için tek seferlik izin seçeneği gelmiştir.

Bu yeni sürüm ile birlikte gelen dinamik ölçüm API sisteme ekleniyor. Dynamic meteredness özelliği ile internet bağlantısı dinamik olarak ölçülüyor ve daha fazla verim ile kullanıcılara sunulmaktadır. Hücreler ağları kapsayacak şekilde genişleten API sayesinde telefonların 5G bağlantısı bağlıyken de ölçümleme yapılabiliyor. Bildirim yanıtlarına resim ekleme özelliği ile gelen mesajlara direk fotoğraf ile cevap verebilme özelliği sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir