8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

 

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü ülkemizde ve dünya genelinde her sene kutlanan kadınlarımız ve dünya genelindeki diğer insanlar için önem teşkil eden özel günlerden bir tanesidir. Kadınlar günü günümüzde her ne kadar hediyelerle veya markaların yaptığı indirimlerle kutlanıp anılsa bile aslında altında yatan anlamı çok daha derin ve büyüktür. Aslında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü haklarını korumak için uğraşan ve bu uğurda can veren emekçi kadınlarımızı anma günüdür.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde fabrikada çalışan yaklaşık 40 bin işçi haklarını savunmak ve çalışma koşullarını iyileştirmek adına çalıştıkları tekstil fabrikasında greve başladılar fakat polislerin sert müdahaleleri ile karşılaşan işçiler ardından polisler tarafından fabrikaya kilitlendiler. İşçiler içerideyken fabrikada çıkan yangın sonucunda kilitli kapıları aşamadılar ve 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetti. Bu olay dünya genelinde büyük bir yankı uyandırdı. Birleşmiş Milletler 16 Aralık 1977 tarihinde bugünü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak tanımladı.

 

Türkiye, 8 Mart dünya kadınlar gününü 1921 yılında ilk kez emekçi kadınlar günü adı altında kutlamaya başladı. Her ne kadar birinci ve ikinci dünya savaşları arasında farklı ülkelerde 8 Mart kutlamaları ve anmaları yasaklansa da 60’lı yıllardan sonra daha yaygın olarak kutlanmaya başladı. Günümüzde Türkiye’de ve dünya genelinde hala dünya emekçi kadınlar günü adı altında kutlanmaya devam etmektedir.

 

    Cincin.com.tr olarak kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin, kadınlara yönelik yapılan tacizlerin yaşanmadığı, kadın haklarının sonuna kadar savunulduğu, kız çocuklarının eğitim ve öğretim haklarının elinden alınmadığı yarınlar diliyoruz. Ne mutlu yaşamın her alanında var olan, ayrımcılığın ve eşitsizliğin karşısında dik durabilen kadınlara…8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir