Ana Sayfa / Uncategorized / Tesbih Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tesbih Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tespihin günümüzde birçok kullanım alanı olduğunu ve farklı zevklere sahip kişiler tarafından kullanıldığını zaten biliyoruz. Peki, böyle fazla çeşidi bulunan ürünü alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Tespih alınırken birden fazla başlığa dikkat etmelisiniz. Çünkü bu başlıklar aynı zamanda tespih değerini de ortaya koymaktadır. Baştan sona özenle tasarlanan tespihlerde kullanılan malzemelerden, tane ve boyutların şekillerine, püsküllerden işlenişine ve yapan ustasına kadar birçok kademe tespih bulunmaktadır. Tespih, kimileri için vazgeçilemez bir aksesuar olup bu özellikler daha önemli bir yer tutmaktadır.

Tespihin başlık, püskül, imame ve taştan oluştuğunu belirterek kişilerin bunlara mutlaka dikkat etmesini öneriyoruz. Tespih tanelerinin aynı boyutlarda ve aynı tip malzemeden yapılmasına da dikkat edilmelidir. Tespihin değerinde kullanılan malzemenin kıymeti ve üretilen zorluk rol oynamaktadır. Bu sebeple tespih değerini iyi ölçebilmek gerekir. İyi bir tespihin delikleri ince olur, usta işi bir tespih istiyorsanız mutlaka delikleri ince olanı tercih etmelisiniz. Tespihin üstü parlak ve pürüzsüz bir şekilde olmalıdır. Öte yandan tespih, tüm parçalarla birlikte bir uyum içerisinde durmalıdır. Parçaların renk uyumluluğu da bu noktada devreye girmektedir. Tespihin imamesinden tutularak taşlar ortadan ikiye bölündüğünde konumları eşit düzeyde dağılmış olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir