Ana Sayfa / Elektronik / Samsung Tablet mi iPad mi?
samsung tablet mi iPad mi

Samsung Tablet mi iPad mi?

Google’in Android platformu, popülaritesini arttırdıkça ve iPad’in pazar payına karşı gözle görülür bir meydan okuması gösterdikçe tüketicilerin de kafaları karışabiliyor. Samsung mu iPad mi? Bu sorunun cevabını ancak kendinize ne istediğini sorarak bulabilirsiniz. Biz sizler için her iki platformun da (Android ve iOS) güçlü ve zayıf yönlerini sıralayacağız. Bu bağlamda sizler de karşılaştırma yapabilir ve ihtiyacınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

iPad’in güçlü yönleri

IPhone / iPad işletim sistemi iPad için büyük bir güçtür. Buna, birçoğu iPad’in daha geniş ekranı düşünülerek tasarlanmış bir milyondan fazla uygulaması bulunan App Store da dahildir. Bu işletim sisteminin yanı sıra tablet kutuları, kablosuz klavyeleri ve harici hoparlörlerin ötesine geçen aksesuarlar da iPad’in güçlü yönlerini oluşturmaktadır. App Store’da bulunan uygulamalar sayesinde tabletinizi bir gitara bile dönüştürebilirsiniz.

IPad ayrıca Android tabletlerden daha kararlı ve kullanımı daha kolay olma eğilimindedir. Apple, her uygulamayı tek tek onaylar ve her uygulamayı testten geçirdiği için telefonlara virüs bulaşmaz. Apple ve uygulama geliştiricileri yalnızca sınırlı sayıda cihazı desteklemeleri gerektiğinden hataların ortadan kaldırılması daha kolaydır. Android, kullanımı kolay hale gelmek için büyük adımlar atmış olsa da Apple’ın işletim sistemi daha basit bir kullanıma sahiptir.

iPad aynı zamanda bir pazar lideri ve her bir iPad sürümü ile birlikte tabletler daha da gelişiyor. Aslında, iPad Pro pek çok dizüstü bilgisayarın performansını aşıyor.

iPad’in zayıf yönleri

iPad’in kullanımı daha kolay olsa da kullanıcıyı Android platformu gibi özgür bırakmak yerine sürekli kısıtlamaktadır. Örneğin cihazınızın garantisini bozmadan App Store’da olmayan bir uygulamayı cihaza yüklemenizin imkanı yok.

iPad’in depolama alanını microSD kartlarla da genişletme imkanınız bulunmamaktadır.

Android’in güçlü yönleri

Android’in en büyük gücü seçeceğiniz geniş cihaz yelpazesi ve satın alımınızı yaptıktan sonra tabletinizi özelleştirebilmenizdir. Aynı zamanda Android tabletlerde yalnızca Samsung’u tercih etmek zorunda değilsiniz. Android işletim sistemini kullanan birçok tablet üreticisi bulunmaktadır. Android ayrıca, son birkaç yıldır Apple’ın uzak kalmış olduğu widget’lar (ana ekranınızda çalışan küçük uygulamalar gibi, onları açmadan size detayları gösteren) gibi bazı özellikleri destekleyerek olgunlaştı.

Son birkaç yıldır Android’in Google Play pazarında da büyük yol kat edildi. Denetim eksikliği sebebiyle herkes bir uygulama yayınlayabilse de henüz telefonu çökerten bir uygulama ile karşılaşmadık.

Android’in zayıf yönleri

Google Play üzerinde yer alan denetim eksikliği, Android’in en büyük dezavantajlarından biri olarak gösterilmektedir. Netflix veya Hulu Plus gibi isim markalı uygulamaları indireceğinizde tam olarak ne elde ettiğinizi biliyor olabilirsiniz , ancak çok az bilinen bir uygulamayı gördüğünüzde neyle karşılaşacağınızı tam olarak bilemezsiniz. Amazon, Kindle Fire tabletleri için kendi App Store’unu sağlayarak bunu düzeltiyor; ancak Kindle Fire’in daha sınırlı bir uygulama marketi olduğunu belirtelim.

Korsanlık çalışmalarının artması da Android platformuna bir miktar zarar veriyor. IPad için uygulama korsanlığı yapmak neredeyse imkansızken Android’de elini sallayan bu işe girişebiliyor. Korsanlık çalışmaları artınca bazı uygulama geliştiricileri de yalnızca iPad’a destek sağlamaya başladı. Bunun sebebi de Android sürümünü oluşturmanın hem daha fazla zaman hem de daha fazla para gerektirmesi olarak gösteriliyor.

iPad’ı kimler satın almalıdır?

IPad deneyimi sadece medya tüketiminin ötesine taşımak isteyenler için mükemmel bir tablettir. IPad film izlemek, müzik dinlemek ve kitap okumak için harika olsa da film yapmak, müzik oluşturmak ve kitaplar yazmak için de kullanılabilir. Apple’ın iMovie ve Garage Band gibi ofis uygulamaları bunun birçoğunu yapıyor ve giderek artan sayıda üçüncü taraf uygulaması, uygulama mağazasına daha fazla katkı sağlıyor.

Apple, daha az özelleştirme anlamına gelebilecek daha basit bir tasarıma gitmeye karar verdi, ancak aynı zamanda kullanımı daha kolay olduğu anlamına geliyor. Teknolojiye uzak bir kişiyseniz basit tasarımı ile iPad’ı tercih edebilirsiniz.

IPad ayrıca, sadece Angry Birds ve Cut The Rope’in ötesine geçmek isteyenler için oyun alanını aydınlatıyor. Apple, taşınabilir oyun pazarının tamamına iPad’teki yeni oyunlardan bazılarıyla meydan okuyor.

Son olarak, iPad, zaten Apple ürününe sahip olanlar için mükemmel bir arkadaş oluşturuyor. iPhone kullanıcıları cihazlar arasında fotoğraf paylaşmanıza olanak tanıyan iCloud Fotoğraf Kütüphanesi’nden yararlanacak ve Apple TV sahipleri iPad’in ekranını büyük ekran TV’ye kablosuz olarak gönderme imkanını ile televizyon keyfinizi geliştirebileceksiniz.

Samsung Tablet’i kimler satın almalıdır?

Bir Android tablet satın almak istiyorsanız, muhtemelen iki ana kategoriden birisindesiniz:

(1) film izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek ve rahat oyun oynamak için cihazı kullanmak isteyenler

(2) deneyimlerini özelleştirmek isteyenler veya cihazlarından en iyi şekilde yararlanmak için cihazlarını değiştirmeyi severler.

Android, daha özelleştirilebilir bir deneyim de sunar. Yeni bir akıllı telefon veya cihaz almaya karar verdiğinizde yaptığınız ilk şey doğru ayarları yapmak olursa, mükemmel bir Android kullanıcısı olabilirsiniz. Ana ekran widget’ları bazı insanları korkutabilir, ancak hem kullanışlı hem de oldukça hoş olabilirler.

iPad’in diğer Apple cihazlarıyla etkileşimde bulunduğu gibi, Android tabletler de diğer Android cihazlar ile mükemmel bir ilişki kurabilirler.

Bir Makale Daha?

en çok alınan elektronik cihazlar

En Çok Tercih Edilen Elektronik Ürünler

Elektronik aletler, günlük hayatımızda oldukça önemli bir yer almaya başladılar. Eskiden evlerde bir televizyon bulunması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir