Ana Sayfa / Kozmetik / Parfüm Kullanırken Bu Hatalara Düşmeyin

Parfüm Kullanırken Bu Hatalara Düşmeyin

Kadın erkek herkesin severek kullandığı aksesuarlardan biri olan parfüm, kaliteli ve doğru seçilmiş olduğu zaman bekleneni sağlıyor. Bu nedenle parfüm seçimini özenle, kullanılacak ürünü de kaliteli markalardan seçmek gerekiyor. Ancak eğer parfümünüzü bu kriterlere uygun seçmenize rağmen kolayca uçup gidiyor, kokusu ilk aldığınız gibi değilse belli ki bir yerlerde yanlış var!

Parfümü doğru şekilde kullanarak kokusunu yitirmemesinin yanı sıra kalıcılığını da kaybetmemesi için dikkat etmeniz gereken çok basit birkaç kural söz konusudur. Aslında bu hatalar günlük kullanımda da insanların alışkanlık haline getirdiği doğru sanılan yanlışlardan başka bir şey de değil…

Örneğin parfüm kokularını denerken de sıklıkla yapılan bir hata olarak; bilekleri ovuşturmak. Bileklerin ovuşturulması tenin ısınmasına ve enzimlerin harekete geçmesine yol açar. Bu nedenle enzimler parfüm kokusunu değiştirici etki gösterir. Bu durumda hem parfüm seçerken yanılgıya düşersiniz hem de normalde kullandığınız parfümün zamanla kokusunun değiştiğini hissedersiniz. Doğal koku için en iyisi parfümün bir kere sıkılıp, kendiliğinden tene işlemesini beklemektir.

Parfümlerin uçucu olduğu düşünülürse, çevresel etkilere karşı özellikle de fazla sıcak ya da soğuk bölgelerde tutulmalarının etkilerini yitirmesine yol açması kaçınılmazdır. Bu nedenle parfümü saklamak için en iyi koşul oda sıcaklığında sağlanır. Banyo gibi nemli ve aşırı hava değişimi olan yerlerden kaçınmak gerekir.

Yine uçucu olduğu için, oksijen ile teması halinde kokunun dayanıklılık süresi ve kendisi azalacaktır. Bu nedenle ekonomikmiş gibi gözüken büyük şişeleri tercih etmek doğru olmayabilir. Normalde bir parfümün en iyi kullanım ömrü 3 aydır. Hele ki parfümü her gün kullanmıyorsanız, küçük şişeler çok daha cazip ve kullanışlı olacaktır.

Doğal ürün kullanımında hassas olmak doğru ancak maalesef parfümler için durum bu şekilde değil. Tamamen doğal içerikli parfümlerin yapımı, hammaddelerinin aromalarının yetersiz olmasından ötürü laboratuvarda üretilir. Bu nedenle sentetik ürünlerle küçük bir ateşkese ihtiyacınız olacak.

Daha uzun süre kalıcı ve etkili parfüm kokusu için o ürünün nemlendirici ve losyon gibi yan ürünlerini bir arada kullanabilirsiniz. Ya da gün içinde kuru ciltten uçup gideceği için saçlara sıkarak daha uzun süreli etki yaratabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir