Ana Sayfa / Anne Bebek / Oyuncak Seçiminin Önemi
oyuncak seçimi

Oyuncak Seçiminin Önemi

Oyuncaklar çocukluğumuzu süsleyen, en eğlenceli zamanlarımıza ortak olan en iyi arkadaşlarımızdır. Doğru ve eğitici oyuncakların seçimi, çocuk gelişiminde büyük önem taşır. Bu nedenle oyuncak alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Eğitici öğretici ve eğlendirici oyuncaklar her zaman çocuklar tarafından büyük ilgiye karşılanan oyuncak çeşitleri arasında yer alır. Böylece psiko sosyal, ruhsal, fiziksel ve zihinsel gelişmeleri de olumlu yönde etkilenerek hayal gücünün gelişmesi, yetenek ve beceri kazanımları elde edilmesini sağlar.

Oyuncak seçiminde çocuk kaç yaşında olursa olsun fark etmeyen bazı kriterler vardır. Oyuncağın kalitesi yani üretildiği malzemesi. Her zaman oyuncakların kanserojen kimyasallar içermeyen, doğal ve zararsız bileşimlere sahip, boyasız, antialerjik çeşitlerinin tercih edilmesi gerekir. Çocuklar bu oyuncakları ağızlarına sokarak doğrudan etkileşime geçtikleri için görecekleri zararı minimuma indirmek gerekir.

Bebeklik döneminde renkli ve ses çıkaran oyuncaklar en sevilenleridir. Dokunma ve işitme duyularının gelişmesine katkı sağlayan yumuşak ve sesli oyuncaklar, bedensel gelişimi destekleyecek itme ve çekmeli oyuncaklar tercih edilmelidir.

1-2 yaş arasındaki çocuklarda Legolar, bebekler ve arabalar ön plana çıkar. Sürekli cinsiyet ayrımının bariz olarak yapıldığı kızlar bebeklerle oynar, erkekler de arabalarla klişesini yıkarak çocuğun ilgisi hangi oyuncak türündeyse oyuncaklar ona göre çeşitlendirilmeli ve farklılaştırılmalıdır. Minik pelüş ayıcıklar, kuklalar, oyuncak hayvanlar, geometrik oyuncaklar doğru seçenekler olacaktır.

Özellikle 3 yaşından sonra, oyuncak seçimindeki kriterler çok büyük önem taşır. Çünkü artık çocuğun kişiliği gelişmeye başlar ve çevresiyle, ailesiyle iletişimini artıracak aracı oyuncaklar olur. Yapboz, hamur, hafıza ve kelime kartları, müzikli oyuncaklar bu yaş için çok uygun olacaktır.

Çocuklar büyüdükçe ilgilendikleri oyuncak türleri de değişecektir. Okula da hazırlık olması açısından eğitici oyunların üzerine düşülmesi doğru bir tercih olacaktır. Satranç, yazı tahtası, resim defterleri ve boyama kitapları, doktor setleri gibi eğitici oyuncaklara yönlendirilmeleri okulda yapacakları aktivitelere de hazırlık veya tekrar niteliğinde olacağından önemli olmaktadır.

Oyuncak seçimi konusunda hassas davranılmadığı zaman, çocukların gelişiminde eksiklik ya da yanlışlıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının oyuncak taleplerine kontrollü bir şekilde yaklaşmaları, özellikle şiddet eğilimli oyuncaklara ilgi verilmemesini sağlamaları gerekmektedir.

Bir Makale Daha?

Bebeğinizi Beslerken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Ebeveynler bebekleri için her zaman en iyisini, en doğrusunu yapmaya çalışır. Beslenme, uyku, oyun saati …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir