Ana Sayfa / Elektronik / Klima BTU Ne Demek?
klima btu

Klima BTU Ne Demek?

İngiliz ısı birimi olan sözcüklerin kısaltılmışı olarak kullanılan BTU, klima alınırken önem verilmesi gereken en önemli özelliktir. Bu birim sayesinde alacağınız klimanın iklimlendirme kapasitesini hesaplayabilir ve böylelikle sizin için en uygun klimayı seçebilirsiniz.

Klimalarda BTU/saat olarak belirtilen birim, bir klimanın saat içerisinde ortamdan aldığı ısı miktarını belirtmektedir. Bu değer arttıkça klimanın fiyatı da artış göstermektedir. Bu sebeple bu değeri doğru hesaplayarak, kullanacağınız alana en uygun klimayı seçebilir, paranızı boşuna harcamamış ya da işinize yaramayan bir ürün almamış olursunuz.

Aşağıda hesaplarınızda kullanabileceğiniz bir formül bir de Türkiye’de yer alan bölgelerin kat sayılarını sizler için paylaşacağız. Böylelikle klima satın alırken gönül rahatlığı içerisinde karar vermiş olacaksınız. Eğer hesapladığınız değer, 20.500’ün üzerinde ise gömme, salon, tavan tipi ya da asılı tavan tipi klimaları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Aşağıdaki formülü kullanarak yapacağınız hesaplama dışında yetkili kişilerden de yardım alarak nokta atışı bir karar verebilirsiniz.

BTU hesaplama formülü:

Gereken BTU değeri = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alanın metrekaresi

Türkiye içerisinde yer alan bölgelerin kat sayı değerleri;

  • Akdeniz -445
  • Doğu Anadolu -308
  • Ege-423
  • Güney Doğu Anadolu- 462
  • İç Anadolu -346
  • Karadeniz -385
  • Marmara -395

Bir Makale Daha?

en çok alınan elektronik cihazlar

En Çok Tercih Edilen Elektronik Ürünler

Elektronik aletler, günlük hayatımızda oldukça önemli bir yer almaya başladılar. Eskiden evlerde bir televizyon bulunması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir