Ana Sayfa / Uncategorized / Kışlık Şapka / Bere Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
kışlık şapka nasıl seçilir

Kışlık Şapka / Bere Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış mevsiminin olmazsa olmaz aksesuarları arasında yer alan atkı, bere ve kışlık şapkaların kullanımı kişiye hem şık bir görünüm katar hem de soğuktan korunmada etkili bir yardımcı olur. Kışlık şapka ve berelerin seçimindeyse en iyi sonucu almak isterseniz yüz tipinize, saç renginize hatta boyunuza göre karar vermek gerekir. Beğendiğiniz model her ne kadar güzel ve şık olursa olsun, size uymadığı sürece beklediğiniz şıklığı sağlayamayabilir.

Yüz Şekline Göre Bere/Kışlık Şapka Seçimi

Kalp şeklinde yüze sahip kadınların dikkat etmesi gereken özellikle cloche yani kova şapka olarak bilinen aksesuarları tercih etmeleri halinde mükemmeli yakalayacak olmalıdır. Bu ürünler özellikle daha üçgen yüz hatlarına sahip olan kişiler için çok şık bir görünüm katacaktır.

Yuvarlak yüzlü kadınların yüz şeklinin daha dengeli gözükmesini, daha uzun gözükmesini sağlayan kışlık şapka türleri ince, geniş kenarlı ve asimetrik kesime sahip modeller olmaktadır. Bu yüz şeklinde sahip kişilerin bere yerine şapka modellerini tercih etmesi daha uygun olacaktır. Çünkü bereler yuvarlak yüz hattını daha fazla ön plana çıkararak başınızı sıkıca sarar. Bu durumda şık bir duruştan söz etmek mümkün olamayabilir.

Oval yüz hatlarına sahip kişiler için durum daha kolaydır ve seçenekler zengindir. Bu yüz tipinde düz ve örgü bereler, fötr ve saçaklı şapkalar gibi birçok seçenek arasından kendilerine yakışanı kolayca seçebilirler. Bu nedenle bu yüz tipine sahip kişilerin kışlık şapka ve bere seçiminde şanslı olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Kemikli ve kare yüz hatlarına sahip kadınlar genellikle sert yüz hatlarını biraz yumuşatmayı amaçlayarak kışlık şapka/bere seçimi yaparlar. Buradaki püf nokta asimetrik kenarlı kışlık şapkalar ve kulaklıklı bereleri tercih etmek olmaktadır.

Saç Rengine Göre Bere/Kışlık Şapka Seçimi

Yüz hatlarınıza göre şapka seçimini yaparken mükemmeli yakalamak için saç ve ten renginize uyumuna da özen göstermeniz gerekir. Saç renginizle aynı renk olacak bere ve kışlık şapka modelleri sıradan ve beklediğiniz şıklığı yaratmayacak şekilde bir etki sağlayabilir. Bu nedenle genellikle saç rengiyle kontrast renge sahip aksesuarlar tercih edilmelidir.

Sarışınlar için kırmızı, pembe, kahverengi, siyah ve gri renk alternatifleri uygun olacaktır. Bunlar gibi parlak değil de pastel renkler tercih edilecek olursa, cildin soluk gözükmesi söz konusu olur. Kahverengi saçlara en yakışacak aksesuarlarının renkleri de siyah, çikolata rengi, mavi tonları uygun olacaktır. Saç rengiyle kontrast yaratmasa da bariz ton farklarının olması da beklenen şıklığı sağlayacaktır.

Kızıl saçlar için sarı, yeşil, gri, siyah, kahverengi ve altın sarısı uygun seçenekler arasında yer alır.  Bu renk saça sahip kişilerin asla unutmaması gereken kırmızı ve tonları şapka takmak göz alıcı değil, sönük bir etki yaratacaktır. Siyah saçlara uygun olan aksesuar renkleri arasında da başta bordo olmak üzere mavi ve kırmızı renkler tercih edilmelidir. Elbette tüm bu renk seçimleri kıyafete göre de ayarlanmalıdır ancak kış günlerinde üşümemek ve şıklığı da elden bırakmamak için bu tüyoları aklınızdan çıkarmamakta fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir