Ana Sayfa / Hobi / Kampı En Keyifli Şekilde Geçirmek İçin Öneriler
kamp

Kampı En Keyifli Şekilde Geçirmek İçin Öneriler

Keyifli hafta sonu kaçamakları ya da kafa dinlemelik doğa tatilleri için kamp yapmak, en zevkli aktivitelerden birisidir. Doğayı seven ve yatacağı yer konusunda sert kuralları olmayan, fiziksel sağlığı elverişli hemen her yaştaki herkes için kamp yapmak uygun ve eğlenceli aktivitelerden birisidir.

Öncelikle kamp yapmaya gittiğinizde beklentilerinizi doğru yönlendirmeniz gerekir. Ev konforunu çadırda bulamayacağınız kesin! Ancak çadır ortamınızı evdeki kadar konforlu ve sıcak yapmak da tabi ki sizin elinizde. Yine de konforunuzun yanı sıra, doğayla baş başa geçireceğiniz saatleri düşünün ve kampınızın keyfini sürün.

Kamp, her mevsim yapılabilen bir etkinliktir. Elinizdeki çadırın sunduğu koşullara göre kışın, karlı günlerde bile çadır içinde sıcacık oturarak kamp yapmak mümkündür. Yaz mevsiminde böyle bir çadır kullanmanız halindeyse belki de fazlaca terleyebilirsiniz. Bu nedenle kaliteli ve rüzgâra, yağmura karşı korunaklı bir çadır seçmek şarttır.

Çadırı kurmadan önce zeminde kalan taş ve küçük ağaç parçalarının doğrudan çadırın kumaşına zarar vermesini önleyen çadır altlıkları da çadırın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Ancak çadır altlığını ekstra alacaksanız, çadırınızın boyuyla birebir olduğuna kesinlikle dikkat etmelisiniz yoksa sorun yaratacaktır.

Yaz kış fark etmeden, çadıra girmeden önce havalandırmak çok önemlidir. Bu sayede daha rahat uyumak ve nem birikmesini engelleyerek terleme ihtimalini en aza indirmek de mümkün olur.

Uyku tulumu da en az çadır kadar önemli bir diğer kamp malzemesidir. Uyku tulumunun seçiminde kullanacağınız mevsimin hava koşulları etkilidir. Örneğin yazın -25 derecelik tulum kullanırsanız adeta yanarsınız ve uyumak mümkün olmaz.

Özellikle kış mevsiminde tüm işlerinizi bitirdikten sonra uyku tulumuna girmelisiniz. Çünkü vücudunuzu tamamen saracak olan tulumdan tam ısınmışken çıkmak ve bir şeyler halletmek hiç de zevkli olmayacaktır. Ayrıca ısı dengesinin sağlanması adına tuluma yalnızca termal içlikle girmek faydalı olacaktır.

Kampta en fazla kullanılan aksesuarlardan birisi de çakıdır. Birçok aracı tek alette sunan ve büyük bir kolaylık sağlayan çakılar yiyecek, içecek malzemelerini açarken de imdada yetişecektir. Diğer yemek araç gereçleri de genellikle alüminyum setlerden oluşur. Bunlar çabuk ısınıp soğuduğu ve hafif olduğu için kampçılara büyük kolaylık sağlar.

Başlıca bu kamp malzemelerine ve aksesuarlarına sahip olarak kamp deneyiminizi çok keyifli hale getirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir