Ana Sayfa / Hobi / Kaliteli Fotoğrafların İpuçları
Kaliteli fotoğrafların ipuçları

Kaliteli Fotoğrafların İpuçları

Kimi butiğinden kıyafetlerini sergilemek için, kimi doğa gezilerinde güzel detayları kaçırmamak için, kimi tarihi alanlarda gizlenmiş anıları ortaya çıkarmak için…Fotoğraf çekmek için binlerce neden bulunabilir. Fotoğrafların güzelliğini yaratan ise çekim sırasında gösterilen özen ve doğru tercihlerdir.

Artık her biri profesyonel fotoğraf makinesi kalitesinde fotoğraf çekebilen akıllı telefonlar bulunuyor. Her ne kadar fotoğraf makinesi ve telefon için ayrı ayrı harcama yapmak, ekstra masraf gibi gözükse de ne yazık ki fotoğraf makinesinin verdiği keyfi bazen telefonlar veremiyor. Bazense kimi gezginlere göre bolca fotoğraf çekmek isteseler de fotoğraf makinelerinin büyüklüğünden kaynaklanan taşıma zorluğu nedeniyle anılarını keyifle saklayamıyor. Her zaman olduğu gibi her teknolojik aracın kendine göre artı ve eksileri var. Bu nedenle önemli olan, bunlardan herhangi birinden en iyi şekilde yararlanmaktır.

O nedenle tüm bu tartışmaları bir yana bırakıp ister telefon ister fotoğraf makinesi olsun doğru fotoğraf çekme yöntemleri bilindiği sürece çok etkileyici ve kaliteli fotoğraflar çekmek için bu ipuçları yeterli olacak!

Hiç unutulmaması gereken bir unsur olarak; ışık. İyi bir fotoğrafın sırrı her zaman ışığın doğru kullanımı ile alakalıdır. Güneşin doğduğu anın hemen sonrası ve batmadan öncesi anlar, kusursuz fotoğraf ışığını yaratır. Bu nedenle çok etkileyici fotoğrafların oluşumunda da etkilidir. Bunun yanı sıra fotoğraf çekilen alan ya da kişiye ışığın karşıdan gelmesi gerekir. Aksi takdirde arkada kalan ışık siluet ya da bölgenin gölgelenmesine yol açacaktır.

Son zamanlarda sosyal medya üzerinden yapılan ürün pazarlamaları için de çekilen fotoğraflar ilgi ve beğeni oranını artıracak şekilde çekilmelidir. Örneğin; bir kıyafet tanıtımında, baskılı, çok desenli bir ürünün tanıtımı için dümdüz ve mümkünse tek renk bir arka fon seçilmelidir. Bunun tam tersi olan düz ve sade bir model için de arka planı rengarenk ve desenli olan bir duvar/fon seçilebilir. Benzer şekilde fotoğrafta kendinizi ön plana çıkarmak isterseniz de arka fonda kontrast bir rengin olması doğru olacaktır.

Tripod ve uzaktan kumandalar da yalnızken rahatlıkla kimseye ihtiyaç duymadan her açıdan fotoğraf çekmeyi sağlayan yardımcı ekipmanlardır. Bir doğa gezisinde, tarihi yerleri keşfetmede her yerde kendinizin de içinde bulunduğu fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir