Ana Sayfa / Takı - Aksesuar / Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?
güneş gözlüğü nasıl seçilir

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş gözlükleri çekmecelerden çıkmaya başlamaktadır. Güneş gözlükleri, herkesin hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple kaliteli olmayan bir güneş gözlüğü göz sağlığınızı tehdit edebilir. Sağlık faktörünün yanında yüzünüze uygun olmayan bir güneş gözlüğü seçerseniz, dış görünüşünüzün güzelliği de bir anda bozulacaktır.

Peki, bir güneş gözlüğü nasıl seçilir? Güneş gözlüğü ilk olarak kaliteli olmalıdır. Sağlığı parayla satın alamayacağınız için sağlığınızın bozulmaması için kaliteli güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz. Diğer bir kriter de gözlüğün yüz için uygun olup olmadığıdır.

Güneş gözlüğünün kalitesi UV ışınlarından gözü koruma kıstası ile ölçülmektedir. İnsan gözü, güneş ışınlarına karşı doğal bir biçimde kendini savunabilse de kalitesiz bir güneş gözlüğü kullanımı gözün bu doğal işlevini ortadan kaldırabilir. Mor ötesi ışınlara karşı koruma vermeyen ve yalnızca koyu renk camlara sahip olan gözlükler, dış görünüşünüzü güzelleştirebilir fakat sağlığınızı tehlikeye atar. Bu yüzden replika gözlüklere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Gözlük camının renginin koyuluğu arttıkça kalitesi artmaz. Güneş gözlüğü seçiminde UV 400 ve üzeri kaliteye sahip olan bir güneş gözlüğü seçmeniz gerekmektedir. Günlük korumayı şehir şartlarına göre değerlendirmelisiniz. Örneğin, dağa tırmanmak ya da kayak yapmak için UV 400 kalitesindeki bir gözlük bile yetersiz kalacaktır.

UV değeri konusunda kendinize uygun bir gözlük bulduktan sonra emilim değerine dikkat etmelisiniz. Plajda güneşlenirken kullandığınız gözlük %85 ve daha fazla emilim özelliğine sahip olmazsa sağlığınızı riske atıyorsunuz demektir. Aynı durum kayak sporu ya da dağ tırmanışı ile uğraşanlar için de geçerlidir. Kum ve kar, güneş ışınlarını fazlasıyla yansıtması sebebiyle emilim özelliğine bu noktada fazlasıyla dikkat edilmelidir.

Genellikle replika ürünlerde bu özelliklerin çok yüksek olduğunu görürüz. Fakat çoğu zaman bu özellikler uydurmadan ibarettir. Bu sebeple orijinal ürün tercih etmelisiniz. Belirtilen UV ve emilim değerlerine sahip olan bir gözlük üzerinde herhangi bir leke ya da kabartma yer almaz.

Kaliteli gözlük, sizi ve gözünüzü her açıdan korumaktadır. Aynı zamanda gözlüğü taktığınızda meydana gelen renk değişimi rahatsız edici boyutta olmamaktadır. Gözlük camında bakarken bir noktaya odaklanın ve gözlüğü hareket edin. Görüşünüzde hiçbir değişiklik olmuyorsa, bu gözlüğü gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. (Tabi ki ilgili değerleri kontrol ettikten sonra)

Kaliteli bir gözlük seçtikten sonra, bunun yüze uyup olmaması da ayrı bir sorundur. Her gözlük yüzü farklı şekilde kapladığından dolayı dış görünüşe uyum sağlamayabilir. Yüz şeklinizi bilmek, size avantaj sağlayacaktır. Alın ve gözler; elmacık kemikleri ve burun; dudaklar ve çene yüzün üç ana bölümü olarak ele alındığında yüz şeklinizi belirleyebilirsiniz.

Yüz şeklinizi belirledikten sonra yüzünüze en uygun olan gözlük stilini seçerek hem dış görünüşünüzü hem de sağlığınızı büyük ölçüde korumuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir