Ana Sayfa / Takı - Aksesuar / Erkeklerde Saat Seçimi Nasıl Olmalıdır?
erkeklerde saat seçimi

Erkeklerde Saat Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kadınların yanı sıra erkekler için aksesuar seçenekleri daha kısıtlıdır. Bu nedenle kullandıkları aksesuarın en iyisi olmasını, en iyi gözükmesini isteyen beyler için saat seçimini nasıl yapacakları konusunda birkaç ipucumuz var!

Erkek saatleri, diğer aksesuarlarda olduğu gibi kıyafet ve kemer, ayakkabı gibi diğer parçalarla da uyum sağlamalıdır. Spor tarz giyinildiğinde spor bir saat, toplantı ve davetlerde kullanılmak üzere şık bir saat modeli bulundurmak her koşula kolayca ayak uydurmayı sağlayacaktır.

Saatlerin en dikkat çekici kısmı, kasa çapı; dolayısıyla saatin büyüklüğüdür. Saat büyüklüğünün uygunluğuna karar vermek için kişinin bilek boyu göz önüne alınmalıdır. Genellikle erkek saatleri 38mm ve 46 mm arasında boyutlandırılır. 38 mm’den daha küçük bir modeli erkek bileğinde görmek pek mümkün değildir; bunlar genelde takı hissiyatı uyandırdığı için daha çok kadınlara uygun modellerdir.

Saatin boyutuna karar verirken kullanabileceğiniz basit yöntem şu şekildedir: bileğin 15 cm’den kısa olması halinde 38 mm’lik çapa sahip bir saat daha uygunken, 20 cm ve üzeriyse 44-46 mm’lik bir saat seçmek çok doğru olacaktır.

Bir diğer önemli nokta olan saatin kasa kalınlığı, aslında kasa çapının kalınlığıyla alakalıdır. Doğru kasa çapının seçilmesi halinde, kasa kalınlığı da bileğinize uyum sağlayarak mükemmel bir uyum ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle kasa kalınlığıyla ilgili bir kural yoktur.

Kasa çapından yola çıkılarak hesaplanacak bir diğer unsur ise saatin kordon genişliğidir. İnce bileklere sahip olup, geniş kordonlu saatler kullanmak isterseniz bekleyeceğiniz etkiyi yaratmayabilir. Kasa çapının genellikle yarısı kadar olan kordon genişliği, geniş ya da ince bileklere göre şekillendirilmelidir.

Saate daha ince bir görünüm kazandıran deri kordonlar, ince bilekler için uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Aynı boyutta bir metal kordon kullanıldığında daha ağır ve büyük görünmesi, ince bileklerde kaba bir görünüm ortaya çıkmasına neden olacaktır. İnce bilekleriniz var ve metal bir kordon kullanmakta ısrarcıysanız en başta kordon genişliğini gözden geçirerek daha uygun bir model seçebilirsiniz.

Doğru saat seçimi şıklığınıza şıklık katmasının yanı sıra zamanı yönetmenizi kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir