Ana Sayfa / Anne Bebek / Emzik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
emzik

Emzik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin ağızlarından düşürmediği, en sık kullanılan malzemelerinden biri olan emzik kullanımında dikkatli olmak gerekiyor. Hareketli ve meraklı olan bebekler emziklerini bir yere atsa bile bunun kirli olduğunu düşünmeden kolayca yeniden alabiliyor. Bu nedenle kolayca mikrop kapabileceği bir alan yaratan emziklerin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, muhafaza ederken neler yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak bebekleri daha kolay korumaya yardımcı oluyor.

Doğru emzik seçimi için öncelikle yapıldığı malzemeye bakmak gerekir. Genellikle kauçuktan üretilen emzikler özellikle diş çıkarma döneminde bebeği rahatlatır. Bebeğin emziği sevip sevmediğine önem vererek emzik ya değiştirilmeli ya da yıpransa dahi aynısının alınması faydalı olacaktır. Ancak ucunda delik gibi kullanım kaynaklı bozulmalar varsa vakit kaybetmeden değiştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra emzik seçiminde damaklı ve damaksız seçeneklere dikkat etmek gerekir. Hangisinin tercih edileceğine bebeğin yaşına göre karar verilmelidir.

Emzik kurtarıcı olsa da bunun alışkanlık haline dönmesinin engellenmelidir. Bunun için emzik kullanımı her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Güvenli ve daha temiz kullanım sağlamak için emziğin bebeğin giysi ya da yakasına takılması doğru olacaktır. Ancak bu çok küçük bebekler için boyna dolaşma ihtimalinden ötürü geçerli değildir.

Emziğin muhafaza edilmesini sağlayan kılıflar çok tercih edilen ürünler arasındadır. Emzik kılıfı daha temiz kalmayı ve bebeği mikroplardan korumayı sağlar. Sıkça yapılan hatalardan biri de bebek acıkıp ağlamaya başladığında emzikle geçiştirmeye çalışmaktır. Bundan kesinlikle kaçınılmalı ve yalnızca acıkma durumunda değil, sakinleştirme için bile kullanılmamalıdır.

Emzik emmek istemeyen bebeğe bunu zorla yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Emzik, zor zamanlarda konfor ve güvenlik hissi yaratarak bebeğin rahatlamasını sağlar. Ancak bunun alışkanlık haline getirilmesi ve her zor durumda emzik kullanılarak bebeğin normal zamanda rahatsız ve güvensiz hissetmesinde yol açacaktır.

Ağız ve diş şekillenmesini doğrudan etkilediği için emzik kullanımı 2 yaş ile sınırlandırılmalıdır. Erken doğan, düşük doğum ağırlığına sahip bebeklerde, kan şekeri düşük, emme refleksi zayıf bebeklerde emzik kullanımı özellikle önerilir. Zihinsel gelişmeyi hızlandıran, emme, yutma reflekslerini artıran emzik bebeklerin böyle özel durumlara sahip olması halinde özellikle kullanımı tercih edilmesi gereken bir ürün olmaktadır.

Bir Makale Daha?

Bebeğinizi Beslerken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Ebeveynler bebekleri için her zaman en iyisini, en doğrusunu yapmaya çalışır. Beslenme, uyku, oyun saati …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir