Ana Sayfa / Elektronik / Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Artık her evin olmazsa olmazı haline gelen bulaşık ve çamaşır makineleri hem su hem zaman tasarrufu yaparken aynı zamanda kişileri zahmetten de kurtarıyor. Bir evin zorunlu ihtiyaçlar listesinin en başında yer alan çamaşır makinelerinin seçiminde; mümkün olan en uzun kullanım ömrünü, en yüksek verimle sağlamasına önem vermek gerekiyor. Peki, bu doğru seçimi yapabilmek için nelere dikkat edilmelidir?

Çamaşır makinesinden her anlamda en verimli şekilde faydalanmanın ilk aşaması ne kadarlık bir alanın olduğundan  geçiyor. Çamaşır makinesi konulacak yerin dar ya da geniş olması, kilogram bazında modelleri çeşitlenen bu eşya için en önemli özelliklerden biri oluyor. Çamaşır makineleri 5 ile 12 kg arasında çamaşır yüküne sahip olabiliyor. Dolayısıyla büyüklükleri de buna göre değişiklik gösteriyor.

Evdeki kişi sayısı da tıpkı çamaşır makinesinin kaplayacağı yer kadar önemli bir seçim kriteri. Kalabalık bir aileyseniz elbette ki 7 kg ve üstü makineler sizin için en doğru tercih olacaktır. Yorgan, halı, battaniye ve perdelerin de kolayca yıkanma imkanı olan 7 kg ve üstü çamaşır makineleri gerçekten büyük kolaylık sağlıyor.

Çamaşır makinesinin devir sayısı seçenekleri, çamaşırların makineden ne kadar kuru çıkacağını gösteren bir unsurdur. Bu nedenle genellikle 1000-1200 gibi yüksek devirler tercih edilir. Ancak aslında hassas çamaşırlar için bu devir sayısı son derece yüksektir ve çamaşırlara zarar verebilir. Bu nedenle 1600 devir gibi çok yüksek devirli modelleri tercih edecekseniz bu seçeneği özellikle yorgan, battaniye gibi zor kuruyacak büyük ürünlerde kullanmaya dikkat etmek gerekebilir.

Çamaşır makinelerinin kullanımı hem çevre hem ev içi enerji tasarrufu açısından ciddi bir öneme sahiptir. Bu nedenle makinenin enerji sınıfının A sınıfı ve üzeri olmasına dikkat etmek gerekir. Düşük enerji sınıfı çamaşır makineleri satın alma aşamasında her ne kadar daha uygun fiyatlı olsa da, bunun etkisi elektrik faturasına ciddi ölçüde yansıyarak kendini fark ettirecektir. Tüm bu hususların yanında, daha çevreci ve tutumlu olmak için çamaşır yıkama-kurutma özelliği bir arada olan modelleri de tercih edebilirsiniz.

Bir Makale Daha?

en çok alınan elektronik cihazlar

En Çok Tercih Edilen Elektronik Ürünler

Elektronik aletler, günlük hayatımızda oldukça önemli bir yer almaya başladılar. Eskiden evlerde bir televizyon bulunması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir