Ana Sayfa / Elektronik / Bulaşık Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
bulaşık makinası nasıl seçilir

Bulaşık Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bulaşıkları makinede yıkayarak hem sudan hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Bu sebeple birçok evde veya iş yerinde bulaşık makinesi bulunmaktadır. Aldığınız bulaşık makinesini garantisi bitince çöpe atmak yerine uzun yıllar kullanmak için satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bulaşık makinesini alırken sahip olduğu özelliklerin yanı sıra makineyi çalıştırdıktan önce ve sonra yapacağınız hamleler makinenin ömrünü değiştirecektir. Bulaşık makine üreticileri, makine alımında öncelikle enerji etiketine dikkat edilmesini söylüyor.

Enerji etiketinde yer alan enerji sınıfında bir makinenin yanında ne kadar + varsa, makine o kadar tasarruflu bir modeldir. Öte yandan yine enerji etiketinde bulunan yıllık enerji sarfiyatı, yıllık su sarfiyatı, kurutma sarfiyatı, kapasite ve ses seviyesi de oldukça önemlidir. Yıllık enerji sarfiyatı ne kadar düşükse ürün o kadar tasarrufludur. Aynı şekilde yıllık su sarfiyatı da ne kadar düşük olursa makine o kadar tasarruflu olacaktır. Kurutma sınıfında ise A seviyesi önerilmektedir. C ile A arasında değişen bu değerlerin en iyisi A seviyesidir. Kapasite ve ses seviyesinin de kullanımınıza uygun olup olmadığı önemlidir.

Bulaşık makinelerinde sepetlerin yüklenme miktarına göre su sarfiyatını ayarlayan teknolojiler bulunmaktadır. Bunun dışında kir tipine göre yıkama profilini ayarladığınızda sarfiyatı düşüren teknolojiler de tercih edilebilir. Program seçimi yapmak istemezseniz, içerideki kirli eşyayı algılayarak ona göre kendini ayarlayabilen bulaşık makineleri de piyasada mevcuttur.

Tablet deterjan kullanıyorsanız, yıkama ve kurutma performansına dikkat etmelisiniz. Tablet deterjanların erimesi, uygun kurutma ve parlaklık performansı vermesi için yıkama ve durulama adımları değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple tablet deterjan kullanıyor veya kullanacaksanız makinenin uyumlu olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz.

Öte yandan özellikle evlerde kullanılacak olan bulaşık makinelerinde yükleme esnekliği de fazlasıyla önemlidir. Üst sepet yüksekliğinin ayarlanabilir olması, alt sepette yüksek tabak veya üst sepette yüksek bardak kulanım esnekliği özelliğini birlikte getireceğinden oldukça kullanışlı bir özelliktir. Alt sepetinde teller yer alan bulaşık makineleri de tencerelerin kolayca yıkanmasını sağlar.

Bulaşık makinesi alırken bu özelliklere dikkat ettikten sonra, kullanırken de birçok şeye dikkat etmelisiniz.

Bulaşık makinesi deterjanları dışında herhangi bir temizleme ürününü kullanırsanız görünmeyen yerlerde küf ve birikimler oluşacak, hem sağlık hem de hijyen tehdit altına girecektir. Hassas tüketiciler için deterjan ve parlatıcılar için organik versiyonlar bulunmaktadır. Özellikle hijyene takıntılı bir bireyseniz bunları tercih edebilirsiniz.

Bulaşık makinelerinde kesinlikle sigara külü, mum izleri, cila, boya ya da farklı bir kimyasal madde ile kirlenen bulaşıklar yıkanmamalıdır. Tahta ya da kemik saplı olan çatal, kaşık ve bıçakların yanı sıra ısıya dayanamayan plastik parçalar da bulaşık makinesinde yıkanılmamalıdır. Bunların dışında hiçbir yiyecek de bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. (meyve, sebze vb.)

Bir Makale Daha?

klima btu

Klima BTU Ne Demek?

İngiliz ısı birimi olan sözcüklerin kısaltılmışı olarak kullanılan BTU, klima alınırken önem verilmesi gereken en …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir