Ana Sayfa / Spor - Outdoor / Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bisiklet alırken ilk karar vermeniz gereken şey bisikleti nerede kullanmak istediğiniz olmalıdır. Şehir yollarında mı uzun asfalt yollarında mı yoksa doğada mı bisiklet sürmek istiyorsunuz? Bisikleti ne olarak kullanacaksınız? Bir yerden bir yere gitmek için mi yoksa gezmek ve eğlenmek için mi? 21 vitesli mi tercih edeceksiniz yoksa 10 vitesli mi?

Bisiklet alırken satıcıdan tüm bilgileri istemelisiniz. Üç farklı bisiklet türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki dağ bisikleti, ikincisi tur bisikleti ve üçüncüsü yarış bisikleti olarak da adlandırılan yol bisikletidir. Bu bisiklet türlerinden birini seçtikten sonra bisiklet kadrosunun size uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu kontrol etmek için ayaklarınız yerde ve bisikletin üst borusu üzerinde durduğunuz zaman boruyla aranızda en az 3-4 cm bulunması gerekmektedir. Yarış ve tur bisikletlerinde 2-3 cm boşluk olması yeterli olacaktır. Kadro boyu, bisikletin diğer ölçüleri arasında en fazla dikkat etmeniz gereken ölçüdür. Bisikletin marka ve modeline göre fiyatlar değişse de genellikle hafiflik, sağlamlık ve güvenlilik ile doğru orantılı olarak yükselmekte ya da düşmektedir.

Dağ bisikleti, doğaya zarar vermeden doğada gezmek için en uygun araçtır. Tüm dağ bisikletlerinin tekerlek jantları 26 inç olarak belirlenmiş olup lastikler kalın dişli olarak seçilmektedir. En çok kullanılan lastik ölçüsü ile 26 x 1.95’dir. İstendiğinde daha ince, dişsiz, asfalt yollara uygun bir lastikle tekerleğinizi değiştirebilirsiniz. Dağ bisikletinde frenler cantilever olarak adlandırılır. Dağ bisikletlerinin kadrosu, diğer bisikletler gibi yalnızca çelik, alüminyum, karbon, titanyum ya da tüm bu malzemelerin kullanıldığı karışımlardan oluşabilir. Fakat en çok kullanılan kadro alaşımı çeliktir. Bu alaşımlardan en yaygın olanı da CroMoly’dir. Dağ bisikletinde 12, 18, 21 ve 24 vites kombinasyonları bulunmaktadır.

Tur bisikletleri ise genelde 12, 18 veya 21 vitesli olmaktadır. Tur bisikletlerinde rahat bir şekilde uzun asfalt yollarında yol tutabilirsiniz.

Yarış bisikleti olarak bilinen ve hibrid ya da melez olarak da adlandırılan bisikletler ise dağ bisikletinin güvenliği, tur bisikletinin yol tutuşu ile donanmıştır. Şehir içi veya şehir dışındaki köy toprak yollarında ideal olan hibrid bisikletler, 18 veya 21 vitesli olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir