Ana Sayfa / Anne Bebek / Bebek Arabası Alırken Gözden Kaçırmamamız Gereken Noktalar

Bebek Arabası Alırken Gözden Kaçırmamamız Gereken Noktalar

Özellikle ilk kez çocuk sahibi olan anne ve babalar, bebek arabası alırken telaşlanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan yeni nesil bebek arabaları ile birlikte bebeklerin konforu maksimum düzeyde artarken, kolay kullanılmaları da ebeveynlerin işini kolaylaştırıyor.

Ancak her pahalı veya teknolojik bebek arabası güvenli değildir. Bebek arabası alırken üzerinde TS EN 1888 belgesi olmasına dikkat etmelisiniz. Bu belge ile birlikte bebek arabasının güvenli olduğunun garanti altına alındığını görebilirsiniz.

Bebek arabalarında güvenliğin yanı sıra kullanım kolaylığı da çok önemlidir. Bir bebek arabasının ebeveyne zorluk yaşatmaması için kolay bir şekilde açılması, kapanması ve taşınması gerekmektedir. Bu bakımda tek elle katlanabilen bir model tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda bebek arabasının yönünü çift taraflı olarak döndürebilmeniz de arabanın az yer kaplamasına olanak sağlayacağından bu özelliğe de dikkat etmelisiniz. Kullanım kolaylığı içerisinde yer alan maddelerin birisi de bebek arabasının ağırlığıdır. Çok ağır bir bebek arabası hem taşınması hem de gezdirilmesi için ebeveynlere ekstra bir yük olacaktır.

Ebeveynlerin kullanım kolaylığı dışında bebeğin konforu da son derece önemlidir. Oturma şiltesinin kalınlığı, sırt dayanağının ayarlanabilmesi, tentesinin kapanıp açılabilmesi, şeffaf bir bez bulundurması ve fermuar bulundurması bebeğinizin konforu için dikkat etmeniz gereken özelliklerden bazılarıdır.

Bebek arabası alırken, kullanım kolaylığı konusuna değinmiştik. Ancak nerede yaşadığınız ve nerelere gittiğiniz de bebek arabası alma tercihinizi değiştirebilir. Örnek vermek gerekirse; doğayı seven ebeveynler, uzun doğa yürüyüşleri için büyük tekerlekli bir modeli seçerken, şehir sokaklarında veya alışveriş merkezi gibi iç mekanlarda gezmeyi sevenler ise daha hafif ve manevra kabiliyeti yüksek, tek elle ve tek hamle ile katlanabilen çok pratik bir modeli tercih etmelidir.

Arabaların ağırlığından bahsetmiştik. Ancak bebek arabalarının hafif olması için bazı üreticiler dayanıksız olan hafif metaller kullanmaktadırlar. Metal aksamının sağlamlığını elinizle kontrol ettikten sonra bebek tarafından kolay açılabilir olmadığını da test etmelisiniz. Aynı zamanda tekerleklerin 360 derece dönebilmesi ve fren sisteminin kolay olup olmadığına da dikkat edilmeli, bunlara göre bebek arabası alınmalıdır.

Bir Makale Daha?

Bebeğinizi Beslerken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Ebeveynler bebekleri için her zaman en iyisini, en doğrusunu yapmaya çalışır. Beslenme, uyku, oyun saati …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir