Ana Sayfa / Anne Bebek / Bebeğinizi Beslerken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Bebeğinizi Beslerken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Ebeveynler bebekleri için her zaman en iyisini, en doğrusunu yapmaya çalışır. Beslenme, uyku, oyun saati gibi birçok konuda plan program yapmak gerekir. Bunların hepsi bebeklerin fiziksel ve duygusal gelişimini etkileyen önemli faktörlerdir. Özellikle bebeklerde beslenme konusunda hassas davranılmalı ve bebeğin sadece fiziksel değil, duygusal olarak da güçlenmesi sağlanmalıdır.

Şaşırtıcı bir sonuç olsa da doğru bir şekilde beslenme alışkanlığı edinen bebeklerin büyüdükçe daha özgüvenli birer birey olduğu belirlenmiştir. Peki, bunun için beslenmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk olarak bebeğin emzirildiği pozisyona dikkat etmek gerekir. Yani eğer anne, bebeğini emzirirken tedirgin, güvensiz ve kararsız tutarsa bebek bunu hissedecek aradaki bağ bundan olumsuz etkilenecektir.

Bebek uykudayken, televizyon karşısındayken kesinlikle yemek yedirilmemelidir. Bu şekilde oyalayarak bir şeyler yedirmeye çalışmak gelecek yaşamda dikkat eksikliklerinde rol alabilir.

Yemek henüz bitmediyse, bebeğin ağzı silinmemelidir. Yemek ne kadar akarsa, dökülürse dökülsün ağız silme işlemi besleme saati tamamen bittiğinde yapılmalıdır.

Bebekler çok dikkatlidir ve model öğrenme yoluna göre çeşitli alışkanlıklar kazanır. Yani, bebeğin siz sofradayken size katılması, yemek yerken nasıl keyif aldığınızı görmesi yeme alışkanlığı kazanmasında ve zevkle yemek yemesinde önemli rol oynamaktadır.

Bunun tam aksi olarak bebeğe zorla bir şeyler yedirmek stres altında hissetmesine ve yeme problemlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bu durum gelecekte de kendini gösterebilir.

Bebek biberon ya da meme emzirirken annenin farklı bir şeyle oyalanmaması çok önemlidir. Yalnızca bebeğe odaklanmak gerekir. Ayrıca yemek sırasında aceleci davranıp, hadi, çabuk, hemen bitsin gibi sözler kullanılırsa bebeğin yemekten zevk alması söz konusu dahi olamaz. Bu nedenle yemek yedirilecek ortamın huzurlu ve sakin bir ortam olması, bebeğin yemeği mümkün olduğunca yavaş yemesi sağlanmalıdır.

Bebeğiniz üzerinde göstereceğiniz bu tutumların yanı sıra kendinizi de bazı kötü tutumlardan uzak tutmanız gerekir. Örneğin diğer bebeklerle kendi bebeğinizin beslenme alışkanlığını kesinlikle kıyaslamamalısınız. Her birey farklı alışkanlık ve tarzlara sahiptir. Artık doğrudan iletişime çocuğunuzla da hiçbir zaman yemek üzerine pazarlık yapmamak, yemek yersen buraya gidebiliriz, şunu yapabilirsiniz, gibi cümleler kurulmamalıdır. Bu durum yemeği ödül ve ceza sistemine bağlayacak, çocuğun alışkanlıklarını olumsuz etkileyecektir.

Bir Makale Daha?

oyuncak seçimi

Oyuncak Seçiminin Önemi

Oyuncaklar çocukluğumuzu süsleyen, en eğlenceli zamanlarımıza ortak olan en iyi arkadaşlarımızdır. Doğru ve eğitici oyuncakların …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir