Ana Sayfa / Anne Bebek / Bebeğimizi korumak için evde alabileceğimiz pratik güvenlik önlemleri

Bebeğimizi korumak için evde alabileceğimiz pratik güvenlik önlemleri

Bilimsel araştırmalar sonucunda 1 ile 5 yaş grubu çocuk ölümlerinde evde gerekli güvenlik önlemleri alınmaması en büyük etken olarak belirlenmiştir.

112 Acil Servis birimine yapılan ev kazası bildirimlerinin çok büyük bir yüzdesi çocuk kazasıdır. Halbuki ev kazalarının büyük bir kısmı öngörülebilirdir. Bu sebeple evinizde, bu yazımızda bahsedeceğimiz küçük ve basit önlemler ile küçük canları kurtarabilirsiniz.

İnsanlar, kendilerini en çok evlerinde güvenli ve huzurlu hissederler. Ancak alınmayan küçük önlemler ve dikkat edilmeyen tehlikeler, telafisi olmayan yaralanmalara hatta ölümlere yol açabilir. Özellikle evin içerisinde bir çocuk bulunuyorsa alacağınız önlemler büyük önem arz etmektedir.

Dünyanın değişmesiyle birlikte eskiden oyun ve macera alanı olan sokakların yerini evler almıştır. Çocuklar, çevrelerinde ne görürlerse onları tanımak için çaba gösterirler. Genelde bu isteklerini de cisimlerin tadına ve sertliğine bakmak için ağızlarına götürerek karşılarlar. Ancak çocuklarımızın cisimlerin tehlikeli olacağından haberleri yoktur. Ebeveynleri olarak çocukları bu tehlike ve risklerden korumak bizlerin en önemli görevleridir.

Mutfakta alınacak güvenlik önlemleri

Çatal, bıçak ve makas gibi kesici ve delici cisimleri koyduğunuz bölgeleri kilitli tutmalısınız. Eğer kilitleyemezseniz çocukların ulaşamayacağı yerlere koymalısınız.

Mutfakta, herhangi bir yerde kaynar süt, tencere ya da demlik bırakmamalısınız. Yapacağınız işlemleri çocuğun ulaşması en zor alanlarda gerçekleştirmelisiniz.

Çakmak, kibrit ve eski tip tüpler gibi yanıcı ya da parlayıcı olabilen maddeleri ortalık yerde bırakmamalısınız. Bu tip materyaller ile evde yangına sebep verebiliriz. Bu nedenle kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

Öte yandan mutfakta temizlik malzemesi olarak kullandığımız insan sağlığına fazlasıyla zararlı olan sıvıların da mutlaka kapalı dolaplarda saklanması gerekmektedir.

Öte yandan özellikle küçük yaştaki çocuklar için buzdolabı üzerindeki süs ve magnetler öldürücü sonuçlar doğurabilmektedir. Bir müddet kullanmamanızı önermekle birlikte buzdolabı içerisinde kırılabilecek ya da dökülebilecek maddeleri sabit bölümlere koymanızı öneriyoruz.

Banyo, küvet, havuz ve tuvaletlerde alınması gereken önlemler

Küvette hatta bir kovanın içinde ya da yanında çocuklar asla yalnız bırakılmamalıdır. Çocuğunuzu yıkayacağınız suyun sıcaklığı da asla 45 dereceden fazla olmamalıdır. Öte yandan saç kurutma ve jilet gibi yakıcı ya da kesici aletleri hiçbir şekilde çocukların ulaşacağı yerlere koymamalısınız.

 

Bir Makale Daha?

Bebeğinizi Beslerken Kaçınmanız Gereken Davranışlar

Ebeveynler bebekleri için her zaman en iyisini, en doğrusunu yapmaya çalışır. Beslenme, uyku, oyun saati …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir