Ana Sayfa / Spor - Outdoor / Balık Tutmaya Giderken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Ekipmanlar
balık tutma malzemeleri

Balık Tutmaya Giderken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Ekipmanlar

Balık tutmak, gerek hobi gerek kafa dağıtma amaçlı yapılan bir aktivitedir. Oldukça zevkli olan balık tutma aktivitesinde dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunmaktadır. Bu aktiviteyi hobi olarak yapanlar genellikle dere ve göllerde balık tutmaktadır. Balıklar tatlı su balığı ve tuzlu su balığı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki balığında farklı tutulma şekilleri bulunmaktadır. Balık tutma işine yeni başladıysanız, ilk balığınızı tutana kadar bile epey çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Ancak uzmanlaştıkça, bu aktivite oldukça zevkli ve kolay bir hal alacaktır.

Balık tutmanın iki farklı şekli bulunmaktadır. Bunların ilki ağ ile diğeri ise oltayla balık tutmaktadır. Ağ ile balık tutma işleminde mutlaka sandal ya da tekneye sahip olmalısınız. Ağ ile balık tutmak istiyorsanız öncelikle tekne ya da sal, ağ, fırdöndü ve kurşuna ihtiyacınız var. Bu malzemelerle balık tutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle balık sürülerine denk gelinirse ağ ile çok fazla balık tutulabilmektedir. Hobi dışında balık satışı yapmak isteyenler de bu yöntemi tercih etmektedir.

Olta ile balık tutmak için ise daha fazla ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Olta ile balık tutmak için öncelikle oltaya, sahte yeme, bir balık kovasına, misinaya, çapariye, olta iğnesine ve balık yem kutusuna ihtiyacınız vardır. Ağ ile tutulan balıklara göre daha az tutulsa da bu işi zevk için yapanlar için oltayla balık tutmak tercih edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir